کاظم غریب‌آبادی، گزارش آژانس انرژی اتمی درباره تزریق گاز به سانتریفیوژها را تایید کرد

کاظم غریب‌آبادی، نماینده حکومت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تایید  به اجرای آخرین مرحله برای آغاز غنی‌سازی و جداسازی اورانیوم ۲۳۸ و سوخت‌رسانی به سانتریفیوژهای زیرزمینی نطنز گفت: کسی حق ندارد تعهدات ما را به رخ‌مان بکشد.

او در ادامه افزود:‌ «اینکه آژانس میزان ذخایر اورانیوم ایران را اعلام کند و برخی‌ها سر و صدا راه بیندازند که ۱۲ برابر میزان مقرر در برجام شده و به اصطلاح خودشان ابراز نگرانی اشاعه‌ای کنند، موضعی نخ‌نماست».

غریب آبادی در ارتباط با انتقادهای روزهای اخیر درباره سوخت‌رسانی به سانتریفیوژهای پیشرفته زیرزمینی در سایت هسته‌ای نطنز گفت: «در چنین وضعیتی هیچ کس حق ندارد تعهدات ما را به رخ ما بکشد، موضوعات مرتبط با امنیت و منافع ملی در بالاترین اولویت قرار دارد.»

او افزود:  تهران پس از انفجار تیرماه در سایت نطنز اقداماتی را برای امنیت تاسیسات هسته‌ای و ایمنی کارکنان آن‌ها و محیط انجام داده است.

این در حالی که  رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ نیز در گفت‌وگویی ضمن ابراز امیدواری از عدم حمله نظامی به سایت هسته‌ای نطنز گفته بود درباره امنیت بازرسان آژانس نگران است.

اما اکنون نماینده حکومت ایران در آژانس در پاسخ به این نگرانی گفته است: «دیگر لازم نیست کسی نگرانی ایمنی بازرسان و تداوم بازرسی‌ها شود».

اظهارات رافائل گروسی پس از آن منتشر شد که روزنامه نیویورک‌تایمز هفته‌ گذشته به نقل از چهار مقام کنونی و پیشین آمریکا گزارش داده بود پرزیدنت  ترامپ، با مشاورانش در کاخ سفید در مورد اینکه آیا گزینه‌ای برای اقدام علیه سایت هسته‌ای نطنز ایران طی هفته‌های آینده وجود دارد یا نه، نشستی برگزار کرده است.

غریب‌آبادی گفته بود  که علاوه بر سانتریفیوژهای نسل اول،‌ یک زنجیره ۱۷۴تایی از سانتریفیوژهای جدید آی.آر.ام دو نیز در نطنز به غنی‌سازی خواهد پرداخت.

در واکنش به این مسئله سه کشور فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ مشترکی که روز پنجشنبه خطاب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کردند، نیز ضمن ابراز نگرانی شدید از اقدامات اخیر رژیم ایران خواستار بازگشت،  فوری و بدون درنگ بیشتر تهران به تعهدات پیشین شدند.