کامیل احمدی، نویسنده و پژوهشگر علوم اجتماعی و شهروند ایرانی-بریتانیایی بازداشت شد

کامیل احمدی سال گذشته به دلیل پژوهش‌ها و فعالیت‌هایش در حوزه آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر «جنسیت»، «کودکان» و «اقلیت‌ها» برنده جایزه‌ جایزه ادبیات و علوم انسانى بنیاد جهانى صلح در دانشگاه جورج واشنگتن شده بود

گزارش‌های منتشره حاکی است که کامیل احمدی، نویسنده و پژوهشگر علوم اجتماعی، روز بیستم مردادماه در خانه‌اش در تهران بازداشت شده است.

شفق رحمانی، همسر کامیل احمدی، روز سه‌شنبه خبر داد که شعبه یک دادسرای امنیت اوین برای همسرش قرار بازداشت صادر کرده است.

کامیل احمدی، متولد مهاباد و شهروند ایرانی ـ بریتانیایی ساکن تهران است که طی سال‌های اخیر پژوهش‌هایی با موضوعات «ختنه زنان»، «کودک همسری» و «ازدواج سفید» در ایران انجام داده است.

به گفته خانم رحمانی، مقامات این دادسرا روز سه‌شنبه به او اعلام کرده‌اند که همسرش «یک سری اتهامات درباره فعالیت‌های خود دارد که این اتهامات در دست بررسی است».

وی آن‌گونه که در سایت شخصی‌اش نوشته است اخیرا مشغول انجام دو پژوهش به نام «داستان شهر ممنوعه» (پژوهشی جامع در باب دگرباشان در ایران) و «از مرز تا مرز» (پژوهشی جامع در باب هویت و قومیت در ایران) بوده که نتایج آن در انتظار چاپ است.

در همین حال همسر آقای احمدی گفت که همسرش ۲۵ سال پیش تابعیت بریتانیا را کسب کرده و در ۱۵ سال اخیر ساکن ایران بوده است.

کامیل احمدی سال گذشته به دلیل پژوهش‌ها و فعالیت‌هایش در حوزه آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر «جنسیت»، «کودکان» و «اقلیت‌ها» برنده جایزه‌ جایزه ادبیات و علوم انسانى بنیاد جهانى صلح در دانشگاه جورج واشنگتن شده بود.

مقامات دادسرا اما توضیح بیشتری در این باره نداده‌اند.

رژیم در سالیان اخیر اقدام به دستگیری ایرانیان دو تابعیتی کرده و از آنها به عنوان وجه المصالحه در روابط سیاسی با کشورهای اروپایی استفاده کرده است.

در مواردی هم این افراد در زندان و زیر شکنجه جان سپرده اند نمونه های آنها میتوان از زهرا کاظمی شهروند ایرانی-کانادایی نام برد که در زندان اوین و زیر شکنجه جان سپرد و رژیم علت آن را اصابت وسیله ای سنگین به سرش عنوان کرد.

نمونه اخیر این بازداشت ها نازنین ساغری شروند ایرانی-بریتانیایی است.

رژیم ایران عنوان می کند که تابعیت دوگانه را قبول ندارد و اکثرا این افراد را به اتهام جاسوسی دستگیر می کند.