کانادا به مرکزی برای حامیان حکومت ایران تبدیل شده است

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها در گزارشی نسبت به گسترش نفوذ رژیم اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور به یک «کانونی اصلی» برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده و آنها میلیاردها دلار را با پول‌شویی از ایران خارج کرده و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این بنیاد در ادامه نوشته است که  دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ حکومت ایران،  توجهی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی، از جمله خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، را مورد تهدید قرار داده‌اند.

در این گزارش آمده است که حامیان رژیم ایران در تورنتو به صورت علنی بسیاری از ایرانیان کانادایی را مورد تهدید فیزیکی قرار داده‌اند.

بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها نوشته است که مقامات رژیم و افراد وابسته به آنها با میلیاردها دلار پولی که از ایران به کانادا برده‌اند املاک گران‌قیمت خریداری کرده و در تورنتو و ونکوور زندگی مجللی دارند. همچنین بسیاری از صرافی‌های تورنتو و شهرهای دیگر پولشویی بین ایران و کانادا را تسهیل می‌کنند.

در این گزارش آمده است که  از جمله این افراد محمودرضا خاوری، مدیر قبلی بانک ملی ایران، است  که پس از اختلاس دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به کانادا گریخت و اکنون با خانواده‌اش در تورنتو زندگی می‌کند و در چندین کسب‌وکار، از جمله پنج رستوران، سرمایه‌گذاری کرده است.

این گزارش با اشاره به مراسم بزرگ عاشورای امسال در تورنتو افزود: «به نظر می‌رسد مقامات رژیم و حامیان آنها نسبت به حضور خود در کانادا اعتماد به نفس دارند».

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها  نوشته است این نفوذ گسترده حامیان حکومت ایران در اثر بی‌توجهی دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، است که موجب شده وابستگان به رژیم  در این کشور سرمایه گذاری کلان کنند.

در این گزارش آمده است که  «این پیامی است که ایرانیان کانادایی از تهران و به نوعی از اتاوا دریافت کرده اند: هیچ‌کجا از جمهوری‌اسلامی در امان نیستید».

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها  در پایان نوشته است:  «ترودو می‌توانست با تروریست شناختن سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی و تحقیق و تفحص در مورد شبکه‌های رژیم در کشورش در سمت درست تاریخ قرار گیرد.  اما بی‌توجهی به ایرانیان کانادایی می‌تواند پرونده او را لکه‌دار کند، به ویژه اگر رژیم ایران سرنگون شود».