کانادا خانه دوم وابستگان رژیم ایران. گزارش مشروح رسانه کانادایی از شبکه گسترده پولشویی رژیم ایران در این کشور

شبکه گلوبال نیوز کانادا به نقل از فعالان حقوق بشر و کارشناسان مقابله با پولشویی گزارش داد از زمان تشدید تحریم ها بر علیه رژیم ایران  در سال ۲۰۱۰ شهر تورنتو به یکی از قطب‌های پولشویی حامیان جمهوری اسلامی تبدیل شده و دولت کانادا در این مدت برای مقابله با رشد انفجاری شبکه های زیرزمینی و نقل و انتقال ارز اقدامی را صورت نداده است.

در سال ۲۰۱۰ و در دوران ریاست جمهوری اوباما رشته تحریم هایی بر علیه رژیم ایران اعمال گردید که پس از امضای برجام این تحریم ها تعلیق گردید.

این گزارش به نقل از منابع آگاه در زمینه مقابله با پولشویی نوشت صرافی های تورنتو به حکومت ایران کمک می‌کنند تا تحریم‌ها را دور بزنند.

گلوبال نیوز به نقل از یک تاجر که نامش را فاش نساخت گزارش داد تا پیش از سال ۲۰۱۰ حدود پنج صرافی ایرانی در تورنتو وجود داشت اما هم اکنون تعداد این صرافی‌ها به بیش از ۷۰ واحد رسیده است.

این گزارش در  حالی پرده از فعالیت ها و اقدامات عوامل رژیم ایران برای دور زدن تحریم ها بر میدارد که در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ سختگیری ها و بررسی های دقیق انجام می گرفت تا از هرگونه اقدام رژیم ایران در راستای دور زدن تحریم ها جلوگیری گردد.

این گزارش به نقل از گری کلمنت  کارشناس سابق مبارزه با پولشویی پلیس کانادا می افزاید: او طی چندین نامه نتایج تحقیقات خود در مورد این صرافی ها را به اطلاع مقامات دولت کانادا از جمله وزیران دارایی کنونی و سابق کانادا رسانده و به آنها در مورد گسترش بازار زیرزمینی برای نقل و انتقال ارز به ایران هشدار داده است.

کلمنت همچنین گفت: کارتل‌های پولشویی کانادا را به قطبی برای تامین مالی تروریسم دولت ایران تبدیل کرده اند.

وی گفت: در حالی که چین شبکه پولشویی خود را در ساحل غربی کانادا گسترش داده است شبکه پولشویی در ساحل شرقی این کشور مرتبط با حکومت ایران است.

این گزارش می افزاید: بسیاری از منتقدان از جمله کلمنت  معتقدند پلیس کانادا برای تحقیق و تفحص در مورد پولشویی بین‌المللی توانایی کمی  دارد و در همین حال و با وجود خطر فزاینده کارتل های پولشویی مرتبط با ایران در سال ۲۰۲۰ واحد مقابله با جرایم مالی خود در انتاریو را تعطیل کرد.

در تاریخ  ۱۴ ژانویه گلوبال نیوز در پی انجام یک بررسی گزارش داده بود که یکی از عوامل اطلاعاتی پلیس کانادا به این امر متهم شده که اطلاعات عملیات پلیس کانادا را به شبکه جنایی آلتاف خانانی یکی از کانال های پولشویی مرتبط با سازمان های تروریستی و حکومت ایران می فروخته است.

این گزارش با استناد به تحقیقات دولت آمریکا و  بیانیه های وزارت خزانه‌داری این کشور نوشت تعدادی از صرافی های تورنتو با شبکه جهانی خاندان این همکاری کرده هر ساله مقادیری نجومی را برای قاچاقچیان مواد مخدر و سازمان‌های تروریستی مانند حزب الله لبنان پولشویی می‌کند.

در مهرماه بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گزارشی نوشت نسبت به گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور کانون اصلی برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده آنها میلیاردها دلار را با پولشویی از ایران خارج کردند و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بنابر این گزارش دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ جمهوری اسلامی توجهی نشان نمی‌دهد و این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی از جمله خانواده های هواپیمای اوکراینی را مورد تهدید قرار داده اند.

در این گزارش همچنین عنوان شده است که مقامات رژیم و افراد وابسته به آن‌ها میلیاردها دلار پولی که از ایران به کانادا برده اند و املاک گران قیمت خریده اند و در تورنتو و ونکوور زندگی می‌کنند.

همچنین بسیاری از صرافی های تورنتو و شهرهای دیگر پولشویی بین ایران و کانادا را تسهیل می کنند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها از جمله این افراد به محمودرضا خاوری مدیر قبلی بانک ملی ایران که پس از اختلاس  ۲ میلیارد و ۶۰۰۰ میلیون دلار به کانادا گریخت اشاره کرد که اکنون با خانواده اش در تورنتو زندگی می کند و در چندین کسب و کار از جمله ۵ رستوران سرمایه گذاری کرده است.

در ماه های گذشته چند تن از فعالان سیاسی در کانادا مورد تهدید جانی قرار گرفتند و در چند مورد مورد حمله فیزیکی هم قرار گرفتند.

همچنین این فعالان سیاسی مخالف رژیم ایران به قتل یک فعال سیاسی پادشاهی خواه استناد میکنند که در ماه های گذشته در خانه اش با شلیک گلوله جان باخت.