کانادا سالگرد سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران را “روز ملی فجایع هوایی” نام‌گذاری کرد

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در سالگرد انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن، اعلام کرد:   دولت این کشور از این پس روز هشتم ژانویه را به عنوان روز ملی یادبود قربانیان فجایع هوایی نام‌گذاری خواهد کرد.

ترودو با انتشار نامه ای به خانواده قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی گفت: «دولت به احترام جان‌باختگان در فجایع هوایی یک بنای یادبود را با مشورت بازماندگان آنها خواهد ساخت».

او در این نامه  با اشاره به “ارتباط قوی” بسیاری از مسافران این پرواز با موسسات آموزشی کانادا، از راه‌اندازی بورسیه‌های تحصیلی به یاد قربانیان این فاجعه خبر داد و تاکید کرد برای چگونگی ارائه این بورسیه‌ها با خانواده‌های قربانیان مشورت خواهد شد.

او افزود: «دولت در این زمان سخت در کنار شما خواهد ماند. ما نیز همانند همه مردم کانادا مصمم هستیم شما را به پاسخ‌هایی که شایسته‌ آن هستید برسانیم و  پاسخگویی و عدالت را محقق کنیم».

همزمان  دادگاه عالی استان انتاریوی کانادا نیز در حکم اولیه‌ خود، شکایت جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی را مبنی بر اینکه “جمهوری اسلامی به موجب قانون ضد تروریسم کانادا با سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری مرتکب اقدام تروریستی شده” را پذیرفت.

بر اساس حکم اولیه دادگاه انتاریو با توجه به اینکه علی خامنه‌ای، و سایر مقامات حکومتی ایران که در این شکایت از آنها نام برده شده در موعد مقرر این دادگاه به دفاع از خود نپرداخته‌اند، این عدم دفاع به منزله پذیرش کلیه اتهامات مطرح شده علیه آنها در این شکایت، قلمداد می‌شود.

قرار است حکم نهایی این شکایت حدود ماه مارس برابر با فروردین سال ۱۴۰۰ اعلام شود.

هجدهم دی‌ماه ۱۳۹۹، خورشیدی،  سالگرد هدف قرار دادن پرواز پی‌اس۷۵۲ با موشک‌های سپاه پاسداران است. این هواپیمای متعلق به شرکت اوکراین اینترنشنال بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی تهران، هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن بر اثر اصابت این موشک‌ها کشته شدند.