کانادا یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری Uav را که متهم به  نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران است به درخواست آمریکا بازداشت کرد

شرکت فناوری Uav از مدتی پیش به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی متهم شده است

خبرگزاری رویترز پنجشنبه امروز خبر داد , ‏ وان ژومینگ که از اعضای هیئت رئیسه Uav و دختر بنیانگذار این شرکت است فرد بازداشت شده است.

شرکت فناوری Uav یک شرکت  ارائه دهنده سرویس‌های ارتباطی است اما از مدتی پیش به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی متهم شده است . منابع کانادایی می گویند  وان ژومینگ در شهر ونکوور در غرب کانادا و به درخواست آمریکا بازداشت شده است.

گفته شده که او دو روز پیش دستگیر و به آمریکا منتقل می شود .

وی از جمله مدیران Uav است که از سوی آمریکا تحت پیگرد قرار گرفته بود . خرداد ۱۳۹۵ اعلام شد مقام های قضایی در نیویورک شرکت  را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کردند آنها گفتند که این شرکت محصولات آمریکایی را به ایران و سایر کشورها منتقل کرده است .

اردیبهشت امسال نیز جان باتیست سرمقاله ای در نشریه فوربس به عنوان تحقیق درباره تخلفات شرکت   Uav درنقض تحریم‌ها علیه ایران نوشت .

نویسنده به نقل از وال استریت ژورنال به گزارشی پرداخت که به موجب آن وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی احتمال نقض تحریم ها علیه ایران توسط شرکت چینی و صدور تکنولوژی ممنوعه به ایران است .

فوربس پیشتر نوشت این نخستین بار نیست که شرکت Uav نحریم‌ها علیه  کشورهای مختلف را به زیر پا می‌گذارد.

اداره صنعت و امنیت در وزارت بازرگانی فدرال آمریکا اعلام کرده است در ۵ سال گذشته شرکت  Uav را در زیر پا نهادن تحریم ها  فناوری و تجهیزات صنعتی ساخت آمریکا را به طور مستقیم یا غیر مستقیم به سودان سوریه کره شمالی کوبا و ایران صادر کرده است.