کانال تلگرامی “سپاه سایبری”: «پیمانکار پروژه تالار مونتاژ سانتریفوژهای نطنز به عنوان عامل انفجار، بازداشت شده است»

پیمانکاری به نام «ارشاد کریمی» که کانال تلگرامی وابسته به سپاه ادعا میکند به عنوان عمل اصلی انفجار نظنز بازداشت شده است

یک رسانه خبری وابسته به سپاه پاسداران امشب (پنجشنبه) خبرداد که مقاطعه کار پروژه روی زمینی سایت نطنز، با این اتهام که در ماجرای وارد کردن بمب به داخل کارگاه نقش داشته است باز داشت شد. این رسانه، یک کانال تلگرامی وابسته به نهادی به نام “سپاه سایبری” می باشد که مسؤول عملیات سایبری سپاه پاسداران برای هک کردن سایت های موسوم به “دشمن” است.

نام این مقاطعه کار و عکس وی نیز منتشر شده، ولی هنوز معلوم نیست که اتهامات وارده به او تا چه حد درست باشد.

رادیو پیام اسرائیل در گزارش ماه گذشته، کوتاه مدتی پس از وقوع انفجار نوشته بود که یکی از ارزیابی‌هایی که بیش از احتمالات دیگر ممکن است به حقیقت نزدیک باشد، آن است که ده‌ها کیلوگرم مواد منفجره که در داخل لوله یکی از سانتریفوژها جاسازی شده بود، وارد کارگاه تولید سانتریفوژها شده و عامل انفجار بوده است.

اکنون رسانه متعلق به سپاه سایبری سپاه پاسداران خبر می دهد که فردی به نام «ارشاد کریمی» که سالیان دراز پیمانکار بوده و مامور راه اندازی تالار مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نطنز بوده، به اتهام مسؤولیت انجام این انفجار بازداشت شده است.

این خبر هنوز در وبسایت های رسمی حکومت ایران انتشار نیافته و مقامات رسمی به آن واکنشی نشان نداده‌اند.

رادیو پیام اسرائیل در گزارش ماه گذشته، کوتاه مدتی پس از انفجار در نطنز، چهار امکان را مورد ارزیابی قرار داد که مهمترین آن‌ها وارد کردن یک بمب قوی به تالار مونتاژ، در داخل یکی از لوله های سانتریفوژ بود که به آسانی می توان ده‌ها کیلوگرم مواد تخریبی را در آن جاسازی کرد.

با این همه، برخی آشنایان امور احتمال می‌دهند که وارد آوردن این اتهام به شخصی به نام «ارشاد کریمی»، پیمانکار با سابقه، نوعی بازی با افکار عمومی مردم، به هدف نشان دادن قدرت اطلاعاتی است.

کریمی قدوسی نماینده مجلس که در مقام عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همراه با چند تن دیگر، از محل انفجار در نطنز دیدن کرده بود، گفته که این حادثه یک انفجار داخلی بوده و ناشی از «شکست حراستی و حفاظتی» در محل است.

احتمال می رود که شتاب در بازداشت آن پیمانکار با سابقه، نوعی تلاش برای روپوشانی شکست اطلاعاتی و حراستی سپاه پاسداران بوده و یا اینکه بازداشت این فرد به هدف کسب اطلاعاتی از وی می‌باشد که به شناخت هویت فرد یا افرادی که این بمب گذاری را انجام داده‌اند، کمک می‌کند.

در گزارش کانال تلگرامی که خود را «سپاه سایبری» می‌خواند، آمده بود که انفجار در نطنز زیان جدی وارد آورده است.

کارشناسان امنیتی در خارج از ایران ارزیابی کرده اند که انفجار این کارگاه ممکن است تلاش رژیم ایران به ساخت اولین بمب اتمی را بین یک تا دو سال به تعویق اندازد.