کانال ۱۲ اسرائیل: عربستان به یک هواپیمای اسرائیلی در راه امارات، اجازه عبور نداد

کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که به دلیل بسته شدن آسمان عربستان پروازهای شرکت «یسرائیل» از فرودگاه «بن گوریون» به مقصد دوبی لغو شد.  مقامات رسمی اسرائیل هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند و عربستان سعودی نیز این خبر را تایید نکرده است.

از هنگام امضای پیمان صلح با امارات عربی متحده و بحرین، موسوم به “پیمان ایراهیم”، عربستان موافقت کرده بود که هواپیماهای اسرائیل در پرواز به آن دو کشور، از حریم هوایی عربستان بگذرند که زمان پرواز را به کمتر از نصف تقلیل می دهد.

مقامات سعودی در اواخر ماه نوامبر گذشته مجوز پروازهای تجاری اسرائیل به دبی در امارات متحده عربی را بر فراز آسمان عربستان تصویب کردند.

شبکه دولتی ارائیل  «کان» در آن زمان اعلام کرد که مقام های سعودی پس از مداخله «جرد کوشنر» با صدور مجوز پروازهای اسرائیل  به دوبی موافق کردند.

این رسانه گفت که با مجوز و موافقت سعودی ها در باز بودن آسمان عربستان به روی هواپیماهای مسافری اسرائیل مسیر پرواز به دوبی از هفت ساعت به کمتر از سه ساعت کاهش یافت.

یک مقام بلندپایه دولت ترامپ هم سال گذشته گفته بود که موافقت ریاض با پرواز هواپیماهای تجاری اسرائیل در پی مذاکرات جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با مقام های سعودی به دست آمد.

تارنمای اسرائیلی “I۲۴ NEWS” هم  به نقل از یک منبع آمریکایی اعلام کرد که مشکل مجوز پرواز شرکت های هواپیمایی اسرائیلی بر فراز عربستان به مقصد امارات و بحرین، پس از مذاکرات جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد ترامپ و «آوی برکویتز» فرستاده آمریکا به خاورمیانه با مقام های سعودی حل شد.

عربستان سعودی پیشتر و همزمان با نخستین سفر هیات آمریکایی- اسرائیلی  از تل آویو به ابوظبی اجازه عبور هواپیمای حامل این هیئت را از فراز آسمان خود صادر کرد. پس از آن ریاض و منامه حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای اسرائیلی  گشودند.

پیشتر هم روزنامه یدیعوت آحارونوت و خبرگزاری رویترز سال گذشته میلادی به نقل از منابع خود گزارش دادند، ریاض موافقت کرد در همین راستا، بسیاری از   سایت‌ها گزارش دادند، هواپیمای شرکت العال در ۳۱ اوت با عبور از حریم هوایی عربستان، هیات آمریکایی اسرائیلی را از تل‌آویو به ابوظبی منتقل کرد.

یک سایت اسرائیلی هم در این باره گزارش داد، آمریکایی‌ها با سعودی‌ها تماس گرفتند و خواستار هماهنگی بیشتر قبل از پرواز شدند .پس از ارتباطات مستمر و گفتگو در این باره عربستان مجوزهای لازم به پروازهای اسرائیلی را اعطا کرد.