کانون مدافعان حقوق بشر:  حکومت اسلامی ایران باید اسامی کشته‌شدگان تظاهرات آبان ۹۸ را اعلام کند

کانون مدافعان حقوق بشر در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸، با انتشار بیانیه ای خواستار اعلام اسامی کشته‌شدگان و همچنین آزادی بی‌قید و شرط تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی، به‌ویژه بازداشت‌شدگان این اعتراضات شد.

در این بیانیه آمده است : در آستانەی سالگرد اعتراضات مردمی آبان‌ماە ٩٨ قرار داریم، اعتراضاتی کە رژیم اسلامی با بە خاک و خون کشیدن هزاران کشتە و زخمی و بازداشت قریب بە دە هزار تن در ٣١ استان کشور موفق بە سرکوب آن شد. یک سال پس از این خیزش مردمی هنوز هم مقامات حکومت  اسلامی بطور رسمی آمار جانباختگان، مجروحان و بازداشتی‌ها را اعلام نکردەاست

این کانون در ادامه نوشته است:  هرچند عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شمار کشته‌شدگان را کمتر از ۲۲۵ نفر اعلام کرد، اما دیگر منابع خبری از کشتە شدن بیش از هزار تن خبر دادند. در این رابطە خبرگزاری رویترز در گزارشی از قول سه مقام رسمی وزارت کشور رژیم بدون بیان نام این افراد، تعداد کشته شدگان را ۱۵۰۰ نفر شامل ۴۰۰ زن، ۱۷ نوجوان و تعدادی از ماموران امنیتی و پلیس اعلام کرد.

این تشکل حقوق بشری در ادامه  با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی و نظامی در برخورد با اعتراض‌های آبان ۹۸،‌ عده زیادی را بازداشت کردند،‌ نوشت که بازداشت‌شدگان در دادگاه‌های انقلاب با احکام سنگین، از جمله اعدام، مواجه شده‌اند.

شایان گفتن است که حکومت  اسلامی با وجود گذشت یک سال، همچنان از اعلام آمار دقیق کشته‌شدگان خودداری کرده است.