کایلی مور گیلبرت گروگان آزاد شده از بند حکومت ایران می گوید: «سپاه پاسداران از من می‌خواست جاسوسی کنم»

کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی بریتانیایی که ۸۰۴ روز را به اتهام جاسوسی در ایران در زندان سپری کرده، می‌گوید مقامات تهران از او خواستند ،در قبال آزادی، تن به جاسوسی دهد.

کایلی مور گیلبرت حدود سه سال پیش زمانی که برای شرکت در کنفرانس شیعه‌شناسی به تهران سفر کرده بود، توسط سپاه پاسداران بازداشت شد. او سپس به جاسوسی متهم و حکم ۱۰ سال زندان را دریافت کرد. او هیچگاه این اتهام را نپذیرفت و سرانجام پس از حدود دو سال در مقابل آزادی سه ایرانی متهم به بمب‌گذاری علیه منافع اسرائیل در تایلند،‌ آزاد شد.

وی در ادامه افزود: آنان می‌خواستند من را با پوشش استاد دانشگاه راهی سفر به کشورهای خاورمیانه و احتمالا اروپا و آمریکا کنند تا برای آنها جاسوسی  کنم»

این استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن در گفت‌و‌گو با اسکای‌نیوز استرالیا بار دیگر تاکید کرد که سپاه پاسداران در دوران بازداشت او بارها سعی کرد کایلی مور گیلبرت را به عنوان یک جاسوسی استخدام کند.

کایلی مور گیلبرت در جریان مصاحبه بارها تاکید کرد که سپاه از او می‌خواست که جاسوسی کند و حاضر بود در صورت موافقت با جاسوسی، کایلی مور گیلبرت را آزاد کند. او گفت: «می‌دانستم دلیل اینکه وارد مذاکره معنی‌دار با دولت استرالیا نمی‌شوند، چیست. اینکه می‌خواستند من را استخدام کنند. می‌خواستند برای آنها جاسوسی کنم.»

این استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن  در عین حال تاکید کرد که گمان نمی‌کند ایران به دنبال جاسوسی از استرالیا بود. وی  گفت: «می‌خواستند من را با پوشش استاد دانشگاه راهی سفر به کشورهای خاورمیانه و احتمالا اروپا و آمریکا کنند تا برای آنها اطلاعات جمع‌آوری کنم.»

کایلی مور گیلبرت در ادامه افزود :  که گمان می‌کند از نگاه سپاه او یک مهره ارزشمند بوده و به همین دلیل به ماموران زندان دستور داده شده بود که مراقب باشند برای او اتفاقی نیفتد.

کایلی مور گیلبرت، گفت: همسر اسرائیلی او یکی از دلایلی بود که با اتهام “جاسوسی”» مواجه شد. کایلی اکنون در حال جدایی از همسر خود است.

مقامات تهران در مورد اظهارات کایلی مور گیلبرت که پیش‌تر نیز در چارچوب نامه‌ای خطاب به اسکات‌موریسون، نخست‌وزیر استرالیا منتشر شده بود، اظهار نظری نکرده‌اند.