کرونا در ایران؛ آمار مرگ‌ومیر بار دیگر سه رقمی شد، ۱۹ استان در وضعیت هشدار

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم روز پنج‌شنبه تعداد رسمی قربانیان ویروس در ۲۴ ساعت گذشته در ایران را ۲۲۱ نفر اعلام کرد.

با احتساب این رقم، کرونا تاکنون ۱۲ هزار و ۳۰۵ نفر را از پای درآورده است.

در شش ماهی که از آغاز شیوع کرونا در جهان و ایران می‌گذرد، این بالاترین شمار رسمی قربانیان در کشور است، نکته‌ای که سخنگوی وزارتخانه هم به آن اشاره داشت.

این در حالی است که همین آمار رسمی مورد شک و تردید حتی بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی است که می‌گویند آمار واقعی مبتلایان و قربانیان از این هم بسیار بیشتر است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز چهارشنبه گفته بود که «عده زیادی» توصیه‌های مقام‌های مسئول را جدی نگرفتند و «موج تازه‌ای» در استان‌های «بسیار مهم و مرزنشین» ما را گرفتار کرد.

او افزایش شمار ابتلا و مرگ در ایران را «تاوان» شوخی گرفتن کرونا دانست.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز پنج‌شنبه علاوه بر اعلام تعداد ۲۲۱ قربانی، خبر داد که «۲۰۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۹۵ مورد بستری شدند».

به این ترتیب، به گفته خانم لاری، «مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۵۰ هزار و ۴۵۸ نفر رسید و… مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۳۰۵ نفر رسید».

او ادامه داد: «در عین حال ۳۳۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.»

او گفت: «مانند روزهای گذشته استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند و… استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند».

افزایش تعداد قربانیان و مبتلایان کرونا در ایران در حالی است که عده‌ای از کارشناسان هم‌چنان معتقدند که هنوز موج دوم در ایران آغاز نشده و مردم ایران حتی موج اول را نیز هنوز پشت سر نگذاشته‌اند.

در همین حال خبرگزاری رسمی ایرنا روز پنج‌شنبه از «تعطیلی ده روزه تمامی مجموعه‌ها و فعالیت‌های ورزشی شهرداری تهران» خبر داد.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، روز چهارشنبه در نشست اقتصادی ستاد کرونا در استان تهران گفته بود:باید محدودیت‌های «غیرمنفعلانه و سختگیرانه‌ای ولو در بازه زمانی کوتاه»، آن هم با هدف «استراحت دادن موقت به کادر بهداشتی و درمانی» بار دیگر اعمال شود.

 

با وجود بحرانی شدن گسترش ویروس کورونا در ایران رژیم تاکید دارد که مراسم محرم مانند سالهای گذشته برگزار خواهد شد و مردم میتوانند در مراسم عزاداری ها شرکت کنند.