کرونا در ایران؛ روحانی: پس از عید فطر، بازگشایی می‌کنیم؛ حریرچی: در خانه بمانید


از یک سو حسن روحانی از آغاز مهار کرونا در ایران خبر داده و می‌گوید پس از عید فطر تمام اماکن مقدس و رستوران‌ها و مکان‌های مسافرتی بازگشایی خواهند شد، اما از سوی دیگر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت حکومت به شهروندان هشدار می دهد که در تعطیلات عید فطر در خانه بمانند و حتی به مناطق “سفید” از نظر کرونا سفر نکنند.

حسن روحانی، ادعا کرد که این کشور از سه مرحله بیماری کورونا عبور کرده و مرحله مهار این ویروس نیز شروع شده است. روحانی در حالی این سخنان را بیان می کند که استان خوزستان در وضعیت قرمز و کرمانشاه و سیستان و بلچوستان و خراسان شمالی و هم چنین اصفهان در مرحله هشدار هستند.

روحانی امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، ادعا کرد که  «اعلام این بیماری و بسیج همه امکانات، محدودیت‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و فاصله‌گذاری هوشمند، سه مرحله‌ای است که ایران به خوبی در حال عبور از آن است».

روحانی در ادامه همچنین مدعی شد که “مرحله مهار کرونا شروع شده و تقریبا ۱۰ استان شرایط خوبی دارند و در مرحله مهار هستند”.  او گفت: «ما در مرحله مهار، بخش تشخیص را هم ادامه می‌دهیم و جداسازی مبتلایان در این مرحله به شدت ادامه دارد».

این در حالی است که ایرج حریرچی هشدار داد که اصلی‌ترین عامل شیوع بیشتر کرونا، افزایش تعداد تماس افراد با دیگران به خصوص پس از عید فطر است.

وی از مردم ایران خواست از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و بدانند «سفر به مناطق قرمز باعث می‌شود خودمان به خطر بیفتیم و سفر به مناطق سفید باعث می‌شود مردم آن شهرها به خطر بیفتند».