کرونا در ایران؛ نیمی از استان‌ها درگیر ویروس دلتا؛ هرساعت ۵ فوتی

نوع دلتای ویروس کرونا که از سرعت سرایت و بیماری زایی بالایی برخوردار است، در ایران جولان می‌دهد.  علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز گذشته اعلام کرد که نیمی از استان‌های ایران درگیر ویروس دلتا شده‌اند.

کارشناسان بهداشت و درمان ایران تاکیده کرده‌اند که  آلوده شدن نیمی از استان‌های ایران به‌ ویژه استان‌هایی که پرجمعیت و پر رفت و آمد هستند، به این معناست که حداکثر تا ۱۴ روز آینده یعنی دوره نهفتگی ویروس دلتا، کشور به یکباره شاهد افزایش قابل توجه آمار خواهد بود که این روند می‌تواند غافلگیری بزرگی برای نظام بهداشت و درمان ایران باشد و سونامی مرگ و بیماری به دنبال داشته باشد.

این در حالی است که دیروز فقط ۶۴۱۱ نفر دُز اول واکسن را در ایران دریافت کردند. روند واکسیناسیون در ایران بسیار کند است و تا تا روز گذشته تنها کمی بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر موفق به دریافت واکسن در مراحل مختلف بوده‌اند. تنها ۷۰۰ هزار دُز واکسن دیگر در ۷۸۰ مرکز واکسیناسیون عمومی وجود دارد، یعنی تقریباً هر مرکز تنها ۱۰۰۰ واکسن در اختیار دارد.

دیروز شنبه، تعداد فوتی‌ها بر اثر کرونا ۱۱۱ تن و مبتلایان ۸۳۴۱ تن اعلام شد که بر اساس این آمار، در هر ساعت تقریبا ۵ نفر فوت کرده اند. اما آمار رسمی که حکومت ایران اعلام می‌کند، آمار واقعی نیست و شمار واقعی بیماران و قربانیان فراتر از این اعداد و ارقام است.