کرونا در ایران همچنان بیداد می‌کند؛ وزیر جدید بهداشت و آخوند رئیسی وعده “فردای بهتر” می‌دهند

در همان حال که موج تازه ویروس کرونا در ایران همچنان قربانی می‌گیرد، وزیر جدید بهداشت وعده داد که به زودی ده‌ها میلیون دوز واکسن وارد ایران خواهد شد. معاون وزارت خارجه نیز اعلام کرد که دو میلیون و دویست هزار دوز واکسن وارد شده و تا چند هفته دیگر به سه میلیون دوز خواهد رسید. او از نوع واکسن نام نبرد ولی گفت که آن ها در چارچوب برنامه بین المللی کوواکس به ایران فرستاده شده است. کوواکس نهادی وبسته به سازمان جهانی بهداشت است که می کوشد برای کشورهایی که دسترسی مناسبی به واکسن ندارد، بخشی از آن را تامین کند.

حکومت ایران به علت مخالفت علی خامنه‌ای با واردات واکسن ساخت ایالات متحده و بریتانیا، فرصت پیشین را برای دریافت ده‌ها میلیون دوز واکسن از دست داده بود.

در آماری که دیروز جمعه، از جانب وزارت بهداشت ایران انتشار یافت، ظاهرا شمار جانباختگان ۲۴ ساعت منتهی به ظهر جمعه، از بالای ۷۰۰ تن به زیر ۶۰۰ تن رسیده و ۵۷۱ تن اعلام گردید. ولی همچنان هشدار داده شده که آمار واقعی دست کم سه بار اعداد رسمی می باشد.

هم اکنون ۳۵۹ شهر بزرگ و کوچک در سراسر ایران، در رنگ قرمز به سر می‌برند. ارزیابی شده که دو هفته پس از پایان آئین های عزاداری عاشورا و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شمار مبتلایان و قربانیان دو چندان شود.

سازمان نظام پزشکی مشهد اعلام کرده که در مشهد، مرتبا حتی جوانان و نوجوانان هم به کرونا مبتلا می‌شوند و این ویروس، دیگر به افراد سالمند و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، محدود نمی‌گردد.

بهرام عین اللهی، وزیر جدید بهداشت، در آخرین سخنان خود گفت که “تنها راه موثر برای متوقف ساختن کرونا، انجام واکسیناسیون است”. ولی همین وزیر بهداشت نمی‌گوید که مردم آن را از کجا بیاورند و حکومت چرا تا کنون در تامین واکسن برای مردم این همه تعلل کرده است.

عین اللهی در دنباله سخنان خود، به مردم توصیه کرد که به دنبال واکسن خاصی نباشند و به هر واکسنی که دسترسی دارند، آن را تزریق کنند. این سخنان در رابطه با خبری است که در دو روز گذشته انتشار یافته و به موجب آن واکسن سینوفارم که در شهر ووهان چین تولید می شود، تاثیرات منفی دارد و در مقایسه با سینوفارم ساخت پکن بی اعتبارتر ولی ارزان تر است. وزیر بهداشت این خبر را نادرست خواند.

گمرک ایران نیز ادعا می‌کند که تا کنون بیش از ۲۸ میلیون دوز واکسن از چندین کشور و از جمله چین، روسیه، هند، ایتالیا و ژاپن وارد ایران شده است. ولی درستی این آمار موجب تردید است زیرا شمار کسانی که هر دو دوز و یا حتی یک دوز دریافت کرده‌اند هنوز به یک دهم جمعیت نیز نمی‌رسد.

چند روزنامه در ایران، در واکنش به وعده‌های حکومتی درباره واردات واکسن در آینده، نوشتند: «مردم از وعده‌ها خسته شده اند و به جای آن که مرتبا وعده آینده بدهید، به فکر امروز باشید».

برخی روزنامه‌ها در مورد دیدارهای تبلیغاتی روزهای اخیر رئیسی از داروخانه ها و غسال‌خانه بهشت زهرا و چند مکان دیگر نوشتند که بهتر است او به جای این اقدامات نمایشی، تصمیمات عملی بگیرد و آن را به اجرا گذارد.