کرونا معیشت «۱.۶ میلیارد نیروی کار جهان» را تهدید می‌کند

سازمان بین‌المللی کار هشدار داد که همه‌گیری کرونا معیشت ۱.۶ میلیارد نیروی کار، معادل نیمی از نیروی کار جهان، را در معرض تهدید قرار داده است.

شمار نیروی کار جهان در سال گذشته ۳.۳ میلیارد نفر گزارش شده بود که دو میلیارد نفر آن در کارهای غیر رسمی فعال بودند.

شیوع کرونا و قرنطینه شدن بیش از نیمی از جمعیت جهان بر وضعیت بازار کار به شدت تاثیر گذاشته که نمونه آن ثبت‌نام بیش از ۲۶ میلیون نفر در آمریکا برای دریافت بیمه بیکاری است.

سازمان بین‌المللی کار که زیر مجموعه سازمان ملل است، روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت گزارش داد که ۱.۱ میلیارد شغل غیررسمی در کشورهایی وجود دارد که کلا قرنطینه عمومی اعلام کرده‌اند.

گای رایدر، مدیر سازمان بین‌المللی کار، اعلام کرد که برای میلیون‌ها نفر، نبود دستمزد یعنی نبود غذا، امنیت و آینده.

او گفت درآمد نیروی کار غیررسمی در جهان در اولین ماه شیوع کرونا ۶۰ درصد کاهش یافته است. این کاهش برای کشورهای آفریقایی ۸۱ درصد، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه ۲۱.۶ درصد و اروپا و آسیای مرکزی ۷۰ درصد بوده است.

نیروی کار غیررسمی، بر خلاف کارمندان دولت و شرکت‌ها، درآمد ثابتی ندارند و این وضعیت در کشورهای فقیر بسیار بحرانی است.

در بخشی از گزارش سازمان بین‌المللی کار گفته می‌شود ۴۳۶ میلیون نیروی کار در شرکت‌ها به شدت از کرونا آسیب دیده‌اند و ۲۳۲ میلیون نفر آنها در حوزه تجارت (عمده فروشی و خرده فروشی) مشغول بوده‌اند که بیشترین آسیب را از قرنطینه دیده است.

حدود ۷۰ درصد از فعالین این حوزه خوداشتغال هستند یا در شرکت‌های کوچک فعالیت دارند که بیشتر در معرض خطرند.

اما وضعیت شرکت‌های بزرگ، خصوصا شرکت‌های هواپیمایی، نفتی و بانک‌ها نیز به شدت شکننده شده است. برای نمونه، شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز روز سه‌شنبه اعلام کرد که در راستای مقابله با ضرر و زیان‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۲ هزار نفر از کارمند خود را اخراج خواهد کرد.

شرکت بوئینگ آمریکا نیز روز چهارشنبه گفت ۱۵ هزار نیروی کار خود را تعدیل می‌کند و بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» بریتانیا می‌گوید ۳۵ هزار نیروی کار خود را اخراج می‌کند.

کارشناسان سازمان ملل دوم اردیبهشت هشدار داده بودند اگر تمهیدات و تدابیر لازم برای کمک غذایی و انسانی به برخی مناطق جهان انجام نشود، ویروس کرونا می‌تواند شمار کسانی را که با گرسنگی شدید در جهان دست به گریبان هستند، دو برابر کند.

عارف حسین، کارشناس ارشد برنامه جهانی غذا، گفته است که پارسال شمار کسانی که در جهان زیر خط مفرط گرسنگی قرار داشتند، ۱۳۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شد، اما در پایان امسال این رقم می‌تواند به ۲۶۵ میلیون نفر افزایش یابد.

موسسه آکسفام نیز هشدار داده که اگر به کشورهای فقیر آسیب‌دیده از کرونا در آفریقا و خاورمیانه کمک نشود، شیوع کرونا حدود نیم میلیارد نفر دیگر را در جهان به زیر خط فقر خواهد برد.

این موسسه ۲۱ فروردین با انتشار گزارشی اعلام کرد شیوع کرونا می‌تواند درآمدها را ۲۰ درصد کاهش دهد و بدین ترتیب درآمد روزانه ۵۴۸ میلیون نفر دیگر در جهان به زیر ۵.۵ دلار در روز خواهد رسید.

در سال ۲۰۱۸ حدود ۳.۴ میلیارد نفر زیر خط فقر بودند.