کسری نوری از بند سیاسی زندان عادل‌آباد شیراز به مکانی نامعلوم برده شده است

کسری نوری، از درویشان گنابادی، که حین سپری کردن دوران محکومیت خود به زندان عادل‌آباد شیراز تبعید شده بود، عصر روز گذشته (شنبه)  توسط ماموران زندان عادل‌آباد شیراز از بند سیاسی این زندان خارج و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در ادامه این خبر امده است که ماموران  هنگام انتقال او عنوان کرده‌اند که کسری نوری را برای “انتقال به تهران” از بند خارج می‌کنند ولی نزدیکان کسری نوری از وضعیت و محل انتقال او خبری ندارند.

کسری نوری، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه تهران و از مدیران پایگاه خبری مجذوبان نور است که در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ نیز به دلیل فعالیت‌هایش زندانی شده بود.

نوری  در جریان درگیری نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران و نیروی انتظامی با درویشان گنابادی در گلستان هفتم خیابان پاسداران در سه سال پیش  همراه با صدها درویش گنابادی دیگر بازداشت شد. مادر و دو برادر کسری نوری نیز در همان روز بازداشت شدند و بعد از چند سال زندان آزاد شدند.

دادگاه انقلاب در حکمی کسری نوری را به تحمل ۱۲سال حبس تعزیری،۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید به ثلاث باباجانی،دو سال ممنوع‌الخروجی و دو سال محرومیت عضویت در دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم کرده است.

کسری نوری بخش از دوره محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری کرد و در سال ۹۸ برای تحمل ادامه حکم به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شد.

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر وقت سلسله درویشان گنابادی، بهمن سه سال پیش با دخالت نیروهای امنیتی و نیروهای لباس‌شخصی به خشونت کشیده شد.

بیش از ۵۰۰ تن از درویشان گنابادی در جریان حمله نیروهای یگان ویژه و نیروهای لباس‌شخصی به گلستان هفتم در بامداد اول اسفند سال ۹۶ بازداشت شدند که ده‌ها تن از آنها همچنان در زندان و تعدادی نیز در تبعید هستند.

محمدرضا ثلاث، یکی از درویشان گنابادی، در جریان این درگیری‌ها متهم شد که با اتوبوس سه مامور یگان ویژه را زیر گرفته است. او تا زمان اعدام این اتهام را رد و اعلام کرد که راننده اتوبوس نبوده است. با این حال او در ۲۸ خرداد سال ۹۷  اعدام شد.

علاوه بر کشته شدن یک عضو بسیج در جریان این درگیری‌ها، محمد راجی یکی از درویشان گنابادی نیز حین بازداشت در بازداشتگاه و به گفته خانواده‌اش بر اثر شدت ضرب و شتم و شکنجه در بازداشتگاه کشته شد.