کشاکش در داخل کابینه اسرائیل بالا می گیرد و نقشه الحاق بخشی از کرانه به اسرائیل آماده نشده است

دو هفته پس از آغاز به کار دولت ائتلافی جدید اسرائیل، منابع خبری می گویند که اختلاف نظر و بحرانی در کابینه به وجود آمده که ادامه کار آن را دشوار می سازد و بعید نیست که اسرائیل به یک دور دیگر از انتخابات زودرس کشانده شود.

علت اصلی این بحران به خواست نتانیاهو از حزب ابی و سفید مربوط می شود، ولی ایجاد هماهنگی بین وزیران و مسئولان دو حزب کار آسانی نیست و همچنین در مورد اجرای طرح الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل همخوانی  کامل بین دو جناح وجود ندارد.

نتانیاهو از بنی گانتس رهبر حزب ابی و سفید خواسته است که توافق دولت ائتلافی به شیوه ای اصلاح شود که اگر دیوان عالی اسرائیل ادامه دولت نتانیاهو را با توجه به محاکمه ای که علیه وی جریان دارد باطل بداند، تدابیر قانونی اندیشیده شود که نخست وزیری او طبق توافق موجود ادامه یابد.

یائیر لپید رهبر فراکسیون احزاب اپوزیسیون در اسرائیل، شب گذشته در نطق گزنده ای در پارلمان، نتانیاهو را متهم ساخت که فقط در فکر خویش و قدرت خود می باشد و از این که اسرائیل را به دور دیگری از انتخابات زودرس بکشاند، ابایی ندارد.

در مورد ابعاد الحاق کرانه باختری به خاک اسرائیل، هنوز نقشه نهایی آماده نشده و جناح نتانیاهو می گوید که مشاوره با ایالات متحده در این زمینه جریان دارد. دولت آمریکا هرگونه اقدام اسرائیل را مشروط به توافق خود دانسته است و این رایزنی ها در حالی جریان دارد که قرار است جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ، ریاست پروژه صلح اسرائیلی – فلسطینی را ترک گوید.

مقامات حزب لیکود تاکید می کنند که اعلام الحاق بخش هایی از کرانه به خاک اسرائیل، آن گونه که نتانیاهو قول داده، تا دو هفته دیگر عملی خواهد شد. ولی بسیاری از سیاستمداران دیگر این وعده را غیر عملی می دانند.

در این رابطه، اویگدور لیبرمن رهبر حزب ییسرائل بیتینو که در گذشته عضو دولت ائتلافی بوده و خود وی ریاست وزارت دفاع اسرائیل را بیش از دو سال به عهده داشت، نتانیاهو را متهم ساخت که در مورد پروژه الحاق، فقط حرف می زند و قصد اجرای آن را ندارد.

رهبران آبی و سفید هنوز موضع خود را در مورد برنامه الحاق علنی نساخته اند. آن ها می گویند که هنوز نقشه ای در مورد نقاطی که باید به خاک اسرائیل ضمیمه شود، دریافت نکرده اند و خودشان به طور مستقیم با ایالات متحده در این زمینه در ارتباط می باشند.