کشتار شهروندان کرد و گریز رژیم جنایتکار و تروریستی جمهوری اسلامی از بحران‌هایی که آن را محاصره کرده‌اند

رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی سه شهروند کرد ایرانی را اعدام کرد. در این مورد خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر گزارش داد: «امروز شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی سه زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.»

امجد حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی مدت‌هاست در فعالیت‌های مختلف اعلام می‌کند که برادر او هیچگاه در هیچ اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی شرکت نداشته و این اتهام کاملا بی‌پایه و اساس است. خود رامین همواره این اتهام را رد کرده بوده است. روز، ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ امجد حسین پناهی در یک پیام ویدئویی ضمن اعلام خبر اعدام برادرش رامین، بار دیگر تکرار کرد که اتهامات مطرح شده بر علیه او «کذب» بوده است.

روز قبل از اجرای حکم اعدام، زانیار و لقمان مرادی نیز در یک پیام کوتاه ویدئویی از درون زندان، ضمن ابراز نگرانی از نزدیک بودن اجرای حکم اعدام خود، تاکید کردند که اتهامات اعلام شده در مورد قتل پسر امام جمعه مریوان توسط آنها حقیقت ندارد و جمهوری اسلامی تنها به دنبال انتقام‌گیری سیاسی از کردهاست. آنها می‌گویند: «ما فقط و فقط خواستار یک دادگاه صالح بوده‌ایم، نه علنی، بلکه عادل. با آنکه بسیاری از نهادهای بین‌المللی، از جمله عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی عادلانه به پرونده ما بوده‌اند، اما هرگز چنین اتفاقی نیافتاده وعلت هم آن است که از فرزندان کردستان به دلیل آنکه شهروند درجه چندم در ایران محسوب می‌شوند به راحتی می‌توان قربانی گرفت و این‌بار نوبت ما، زانیار و لقمان است که قربانی این انتقام‌گیری سیاسی شده‌ایم. ما دو نفر باز هم به صراحت و با قاطعیت کامل بی‌گناهی خود را نسبت به اتهامی که جمهوری اسلامی به ما تحمیل کرده است اعلام می‌داریم.»

چند ساعت پس از اعدام این سه شهروند کرد ایرانی، رژیم حاکم بر ایران با شلیک موشک از داخل خاک ایران به شهر کویه در خاک عراق، تجمع حزب دمکرات کردستان، یکی از احزاب کردستانی که علیه رژیم جمهوری اسلامی فعال است را مورد حمله قرار داد. این حزب در یک اطلاعیه کوتاه اعلام کرد: «ساعت ١٠.۴۵ دقیقە امروز شنبە تاریخ ٨ ماە سپتامبر مقر دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان در میانە جلسە پلنوم کمیتە مرکزی مورد هجوم و حملە موشکی و هوایی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. بە اطلاع عموم می‌رساند کە در طول این حملە و در پی آن هواپیماهای بی‌سرنشین ایرانی در فراز شهر کویە درحال پرواز مشاهدە شدەاند. در پی این حملە قلعە دمکرات مورد هجوم چندین موشک قرار گرفتە کە منجر بە شهید و زخمی شدن شماری از اعضای احزب دمکرات کردستان شدە.»

اعدام شهروندان کرد ایرانی، اقدامی جنایتکارانه و حمله به مرکز حزب دمکرات کردستان مستقر در عراق نیز اقدامی تروریستی است. رژیم حاکم بر ایران با نقض قوانین بین‌المللی، مرزهای هوایی و زمینی کشور عراق را مورد تجاوز قرار داده و پناهندگان و سازمان‌های سیاسی ایرانی در این کشور را مورد حمله قرار داده و به کشتار آنها اقدام کرده است. وظیفه نیروها و سازمان‌های سیاسی و شخصیت‌های سیاسی و نهادهای حقوق بشری و غیردولتی است که این اقدامات را محکوم کنند.

رژیم جمهوری اسلامی در تلاش است با این اقدامات افکار عمومی را نسبت به بحران‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که آن را محاصره کرده است منحرف کرده و خود را قدرتمند نشان دهد. این رژیم در ۴۰ سال گذشته نشان داده برای خروج از بحران به بحران‌زایی رو می‌آورد. اعلام حمایت از مردم و احزاب کرد می‌تواند همبستگی ملی علیه این رژیم را که در شرایط بسیار دشوار داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی گرفتار شده تقویت کرده و پایان عمر آن را نزدیکتر سازد.

جنایت و اقدامات تروریستی رژیم جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که این رژیم از تفرقه مردم و نیروهای سیاسی برای ادامه حیات خود سود می‌جوید، از همین روست که نیروهای مختلف اپوزیسیون ایران نیز بیش از هر زمان دیگر باید با احساس مسئولیت و کنار گذاشتن اختلافات، به هم نزدیک شده و جبهه واحدی را علیه این رژیم سازمان دهند. هر نوع کوتاهی در این زمینه دست این رژیم را برای جنایت بیشتر باز گذاشته و سرخوردگی اجتماعی را موجب گشته و دلیلی خواهد بود بر نالایقی و ناکارآمدی اپوزیسیون.

نوشته حنیف حیدرنژاد
www.hanifhidarnejad.com