کشتار کولبران توسط سپاه پاسداران

«هه نگاو»، سازمان حقوق‌بشر کردستان، از کشتار کولبران توسط سپاه پاسداران خبرداد و نوشت: «یک کولبر کُرد در ارتفاعات مرزی شهرستان چالدران از توابع آذربایجان‌غربی پس از بازداشت از سوی نیروهای سپاه هدف شلیک مستقیم قرار گرفت و جان خود را از دست داد».

در این گزارش آمده است که یک کولبر کُرد با هویت “علی بروکی میلان” فرزند عادل اهل روستای “ناور” از توابع چالدران پس از بازداشت از سوی نیروهای سپاه پاسداران از فاصله‌ی یک متری هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و جان خود را از دست داد.

هەنگاو پیشتر اعلام کرده بود که طی سال گذشتە میلادی دست کم ٢۵٢ کولبر و کاسبکار کُرد، کشتە و یا مجروح شدەاند، کە بیشتر آنها با شلیک مستقیم نیروهای مسلح رژیم ایران بوده است.

شمار زیادی از جوانان و نوجوانان کردنشین منطقه غرب ایران به علت نبود فرصت‌های شغلی و عدم سرمایەگذاری حکومتی در این مناطق، باعث شدە تا بسیاری از آنان برای تامین زندگی خود و خانواده‌هایشان یا راه مهاجرت بە شهرهای مرکزی را در پیش گرفته و یا این‌که به کولبری روی آورند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

کولبرها به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود اجناسی را از مرزهای ایران، وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

بر اساس آماری که روزنامه توسعه ایرانی منتشر کرده است درآمد سرانه در سه استان آذربایجان غربی، کُردستان و کرمانشاه که کولبری در آنجا رواج دارد، کمتر از ۵۰ درصد درآمد سرانه کشوری است، نرخ بیکاری واقعی در آن‌ها بیش از ۳۸ درصد است و نرخ تورم هم بالای ۴۴ درصد است.