کشتی باری ایرانی  گلستان  دوباره در بندر ونزوئلا لنگر انداخت، آمریکا می گوید:  سپاه قدس در حال انتقال نیرو و تجهیزات به ونزوئلا است

خبرگزاری رویترز به نقل از موسسه ردیابی حمل و نقل دریایی با نام «دفینیتیو آیکون» از ورود یک کشتی ایران به بندر لاگویرا در ونزوئلا خبر داده است.

رویترز می‌گوید، بر اساس اطلاعات موجود کشتی گلستان متعلق به شرکت کشتی‌رانی مسخر دریا اواخر ماه نوامبر، بیش از ۳۷ روز پیش، ایران را ترک کرده بود.

این خبرگزاری می‌افزاید محموله کشتی گلسان که به ونزوئلا منتقل کرده مشخص نیست.

رویترز در اوایل شهریور سال جاری نیز گزارش داده بود که کشتی گلسان ۱۴ هزار تن پودر آلومینیوم (آلومینا) را از ونزوئلا بار زده است.

در ماه‌های اخیر کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی متعددی در بنادر ونزوئلا پهلو گرفته‌اند.

اطلاعات رهگیری کشتی‌ها نشان می‌دهد که کشتی گلسان اواخر آبان‌ماه ایرن را به مقصد ونزوئلا ترک کرده بود. روشن نیست این کشتی حامل چه محموله‌ای بوده است.

یاد آوری می شود که حکومت ایران اخیرا یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی در ونزوئلا راه‌اندازی کرده است و گلستان یکی از کشتی‌هایی بود که در اوایل تابستان مواد غذایی این فروشگاه را به ونزوئلا انتقال داد. گلستان سپس با بار آلومینا به ایران بازگشت که در تولید آلومینیوم کاربرد دارد.

ایران و ونزوئلا هدف تحریم‌های آمریکا قرار دارند و مقامات واشنگتن درباره روابط تهران و کاراکاس هشدار داده‌اند.

در تابستان گذشته هواپیمایی ماهان پروازهای متعددی به ونزوئلا داشت و روشن نبود که این هواپیماها با چه هدفی در اوج همه‌گیری کورونا  به ونزوئلا پرواز کرده‌اند.

برخی مقامات آمریکایی می گویند که سپاه قدس با استفاده از این پروازها نیرو و تجهیزات خود را به منظور حمایت از دولت مادورو به ونزوئلا اعزام کرده است.

مقامات تهران در این زمینه اظهار نظری نکرده‌اند.

اما تلویزیون دولتی ونزوئلا اعلام کرده بود که کشتی گلستان در حال حمل محموله‌های میوه تولیدی ونزوئلا به ایران است. همزمان حجت‌الله سلطانی سفیر ایران در کاراکاس نیز در صفحه توییتر خود نوشت که “ونزوئلا محموله‌های انبه و آناناس به ایران ارسال می‌کند”.

ایران و ونزوئلا، دو عضو اوپک، تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده، نه‌تنها برای فروش نفت خود دچار مشکل‌اند که شرکت‌های بیمه، نفتکش‌ها و شرکت‌های خدمات دریایی نیز از همکاری‌ با آنها واهمه دارند.