کشف دو میدان نفت و گاز جدید در شمال عربستان سعودی، آینده درخشانی را برای این کشور رقم خواهد زد

وزیر انرژی عربستان سعودی با انتشار بیانیه ای درباره کشف جدید دو میدان نفت و گاز در این کشور  گفت که شرکت آرامکوی عربستان دو میدان نفت و گاز جدید در شمال آن کشور کشف کرده است.

عبدالعزیز بن سلمان در این بیانیه آورده است که این دو میدان «هضبه الحجره» و «ابرق التلول» نام دارند و در استان الجوف واقع شده‌اند. این استان در شمال عربستان و هم‌مرز با اردن است (تنها مرز رسمی دو کشور در همین استان واقع شده است). الجوف از حاصل‌خیزترین نواحی عربستان است و بیشتر روغن زیتون عربستان از همین ناحیه می‌آید. شهرهایی مثل سکاکا، مرکز استان، احتمالا از این کشف جدید سود خواهند برد.

در ادامه این بیانیه امده است که میدان «هضبه الحجره» در شرق سکاکا واقع شده است و انتظار می‌رود که روزانه نزدیک به پنج میلیون متر مکعب گاز و نیز نزدیک به روزی یک هزار و ۹۴۴ بشکه میعانات گازی داشته باشد.

عبدالعزیز بن سلمان گفت که میدان «ابرق التلول» روزی نزدیک به ۳۳۰ هزار متر مکعب گاز و سه هزار و ۱۸۹ بشکه میعانات خواهد داشت. او افزود که انتظار می‌رود این میدان حاوی «نفت عربی فوق سبک غیر معمولی» نیز باشد.

ذخیره دیگری به نام القواره هم در آن نزدیکی هست که توان تولید روزانه بیش از ۷۰۰ هزار متر مکعب گاز و میعانات دارد.

وزیر انرژی عربستان، گفته است که شرکت آرامکو مشغول بررسی دو میدان تازه کشف شده و حفر چاه‌های بیشتر «برای تعیین مساحت و اندازه این دو میدان» است.

عربستان سعودی پس از ونزوئلا دومین ذخایر بزرگ نفتی جهان را دارد. چیزی حدود ۱۷.۲ درصد ذخایر نفت جهان در این کشور واقع شده‌اند.

ایران با حدود ۹.۳ درصد ذخایر جهانی، پس از کانادا در جایگاه چهارم قرار دارد.

عربستان اما در زمینه گاز عقب‌تر است و تنها حدود ۳ درصد ذخایر ثابت‌شده گاز جهان را دارد و (طبق آمار ۲۰۱۸ آمریکا) از این لحاظ در جایگاه پنجم است.

در زمینه ذخایر گاز، روسیه، ایران، قطر و آمریکا جایگاه‌های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به حضور ایران و قطر در اردوگاه مخالف عربستان در منطقه، دارایی‌های گازی این کشورها که به کشورهایی مثل عراق صادر می‌شود، به نفع آن‌ها عمل کرده است.

مقر سازمان اوپک گازی هم در دوحه قطر واقع شده است و ایران یکی از مهم‌ترین ۱۲ عضو آن است، اما عربستان در‌آن حضور ندارد. این سازمان در سال ۲۰۰۱ در تهران بنا نهاده شد و از میان کشورهای نزدیک به عربستان، مصر و امارات مهمترین اعضای آن هستند.

محمد حسین عادلی، سفیر سابق حکومت ایران در لندن و اتاوا، که دو دوره هم  دبیرکل اوپک گازی بوده است می گوید: کشف میدان‌های گازی جدید در درازمدت می‌تواند از نظر ژئوپلیتیک به عربستان سعودی کمک کند و این کشور را به این عرصه نیز وارد کند.