کشف علمی علیه کرونا؛ دانشمندان دانشگاه صنعتی تخنیون در اسرائیل: ماده با دوام ضد عفونی کننده، با تولید آسان و ارزان قیمت

یکی از مشکلات مواد ضد عفونی موجود، برای مبارزه با شیوع کورونا آن است که عملکرد این مواد، بسیار کوتاه تر از مدتی است که کورونا می تواند روی سطوح مختلف دوام آورد. یعنی، حتی پس از ضد عفونی کردن مکانی، هنوز نمی توان مطمئن بود که ویروس کورونا نابود شده است. ولی اکنون دانشمندان اسرائیلی می گویند که توانسته اند نوعی مواد ضد عفونی تولید کنند که مدت اثربخشی آن، از طول زنده ماندن ویروس کورونا درازتر است و استفاده از آن می تواند این اطمینان را ایجاد کند، که در آن مکان، ویروس کورونا نابود می شود.

ساخت این نوع مواد ضدعفونی، نه تنها برای مبارزه با کورونا، بلکه در موارد بهداشتی بیشتری می تواند برای تامین سلامت انسان ها موثر باشد.

اهمیت ساخت این نوع جدید از مواد ضد عفونی، به ویژه به علت آن است که همچنان ابراز نگرانی میشود که موج دوم کورونا در آغاز پاییز امسال، دوباره کشورهای جهان را با خطر جدی روبرو سازد.

این مواد جدید ضدعفونی، در دانشگاه صنعتی تخنیون در شمال اسرائیل تولید گردیده و مراحل مختلف آزمایشی را نیز با موفقیت گذرانده است.

دانشمندان اسرائیلی بر این باورند که با ضدعفونی کردن اماکن مختلف با این ماده جدید، می توان امیدوار بود که کورونا دیگر نخواهد توانست از طریق آن سطوح، در میان افراد شیوع یابد.

دانشمندان بر این گمان هستند که اگر یک فرد حامل کورونا روی نیمکتی بنشیند و یک ساعت پس از او فرد دیگری از این نیمکت استفاده کند، ویروس هایی که روی چوب نیمکت باقی مانده وارد بدن او خواهد شد – حتی اگر آن که پس از بلند شدن فرد مبتلا، نیمکت ضد عفونی شده باشد. ولی دو ساعت از آن گذشته باشد.

اماکن عمومی مانند اتوبوس ها، مغازه ها، بیمارستان ها و کارخانه ها، و همچنین مراکز تفریح و یا کانون های فرهنگی، سطوحی است که به آسانی ویروس را از بدنی به بدن دیگر منتقل می سازد و نیاز به ضدعفونی کردن دارد. ولی پس از مدتی، مواد ضد عفونی اثر خود را از دست می دهند و خطر همچنان به قوت خود باقی می ماند. حالا دانشمندان اسرائیلی می گویند مواد ضد عفونی ساخت آن ها بیشتر از عمر ویروس دوام می آورد و باعث نابودی قطعی آن می شود.

دانشمندان اسرائیلی می گویند که این مایع ضد عفونی جدید را با استفاده از مواد ارزان قیمتی که در دسترس همگان قرار دارند ساخته اند و تولید آن آسان، و هزینه آن کم است و همه کشورها می توانند آن را در دسترس داشته باشند.