کشورهای اتحادیه اروپا ، در یک اقدام تاریخی، منشوری علیه یهودستیزی انتشار می دهند و برای ریشه کن ساختن آن پیکار می کنند

منشوری در مرکز اتحادیه اروپا در دست تکمیل است که در آن، همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا هرگونه یهودستیزی و یا علائم آن را محکوم می دانند

کشورهای اتحادیه اروپا می گویند که تصمیم قاطع دارند با پدیده های یهودستیزی به پیکار بی امانی دست بزنند. رهبران فرانسه، آلمان، بریتانیا و چند کشور اروپایی دیگر در ماه های اخیر تایید کرده اند که یهودستیزی در کشورهای آن ها افزایش یافته و این روند موجب نگرانی است و باید برای مبارزه با آن به اقدامات جدی دست زد.

هم اکنون منشوری در مرکز اتحادیه اروپا در دست تکمیل است که در آن، همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا هرگونه یهودستیزی و یا علائم آن را محکوم می دانند و علیه آن تلاش خواهند کرد.

در گزارش آمده است که شماری از کشورهای عضو با انتشار چنین منشور تاریخی مخالفت ورزیدند. ولی خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و پرزیدنت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه ، به تلاش گسترده ای برای متقاعد ساختن کشورهای عضو دست زدند و در این راه موفق شدند.

به گفته آگاهان، در برخی کشورهای شرق و مرکز اروپا نیز، گرایش های یهود ستیزانه هنوز به شدت رواج دارد.

قرار است به زودی وزیران بیست و هشت کشور اروپایی در همایشی متن این منشور را به طور نهایی آماده سازند و سپس در همایش سران کشورهای عضو، این منشور به طور رسمی و نهایی تصویب شود.

در این منشور گفته شده که یهودستیزی یک پدیده پلید است که باید در هر فرصت آن را محکوم دانست. در متن پیش نویس منشور آمده است که همه کشورهای اروپایی تعهد می کنند که با تمام امکانات خود، به مبارزه به یهودستیزی و از میان بردن این پدیده غیرانسانی تلاش کنند.

اروپا همیشه کانون یهودستیزی در قرون مختلف بوده و اگر اکنون چنین منشوری را به تصویب برساند و خود را به آن مقید بداند،  یک گام تاریخی و بی سابقه محسوب خواهد گردید.

رهبر حزب “هبیت هیهودی” که آرزوی رسیدن به مقام نخست وزیری را دارد، سخت با نتانیاهو سروشاخ شده است

در همان حال که بنیامین نتانیاهو در مقام وزیر جدید دفاع، سخت در تلاش است که چگونه مساله تونل های تهاجمی از لبنان به خاک اسرائیل را حل کند، و هم زمان در اندیشه است که چگونه با پرونده های اتهامی پلیس رویارویی کند، جبهه جدیدی علیه او گشوده شده و این بار نفتالی بنت رهبر حزب هبیت هیهودی، خانه یهود است، که شمشیر دشنام به روی نخست وزیر بلند کرده است.

یک سرمایه گذار اسرائیلی به نام آلوویچ که کمپانی مخابرات اسرائیل به نام بزک را از دولت خریده و صاحب یک بنگاه خبری موفق به نام والله می باشد، ادعا کرده که نتانیاهو به او گفته بود در وبسایت خود بنویسد که همسر نفتالی بنت پیش از ازدواج، سرآشپز رستوران های غیر کاشر بوده است. کاشر در زبان عبری به مفهوم “ذبح شرعی” می باشد که یهودیان مذهبی آن را یک امر بسیار مهم می دانند.

نفتالی بنت رهبری یک حزب مذهبی مدرن را به عهده دارد و نوشتن چنین مطلبی درباره همسر خود را یک اقدام نا شایست و ناجوانمردانه تلقی کرده است. او می گوید که همسر بانویی بسیار نجیب است و با آن که پیش از ازدواج، اهل دین نبوده، اکنون همه موازین دینی را به طور کامل رعایت می کند.

نفتالی بنت در واکنش خود نسبت به این ماجرا ، خطاب به نتانیاهو نوشت “شرم بر شما باد که این چنین بر بانوان و همسران دیگران  انگ می بندید و می کوشید که آنان را بی حرمت کنید”.

ولی یائیر نتانیاهو فرزند نخست وزیر در پاسخی نوشت که آیا آقای نفتالی بنت به یاد دارد که چگونه به مادر وی خانم سارا نتانیاهو بی احترامی کرده و تهمت های ناروا به او روا داشته است؟

نفتالی بنت، که حزب او هبیت هیهودی، عضو مهم کابینه ائتلافی می باشد، پیشر با اویگدور لیبرمن وزیر دفاع نیز که اخیرا از سمت خود کناره گیری کرد، سروشاخ شده بود. بنت به صراحت می گوید که او به پست نخست وزیری چشم دوخته است.

یک دیدگاه

  1. ریشه نابودی یهودی ستیزی را میتوان در این جمله کوچک جهانی کرد یهودی ستیزی یعنی بی حرمتی به بشر و بشریت بی حرمتی به تمام دستاوردهای اسمانی و زمینی . درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد .

Comments are closed.