کشورهای اروپایی از واکنش اسرائیل در برابر تعرض رژیم ایران طرفداری کردند

سه کشور اروپایی در واکنش به درگیری نظامی سپیده دم روز شنبه، به حکومت اسلامی ایران هشدار دادند که از عملیات تعرضی دست بردارد و موجب آشفتگی بیشتر اوضاع نشود.

وزیر خارجه بریتانیا، دولت فرانسه و صدراعظم المان، هر یک به طور جداگانه در اظهاراتی از حکومت ایران خواستار شدند که از فتنه گری دست بردارد و موجب آشوب بیشتر نشود.

به گفته آگاهان، این سخنان نه تنها در واکنش به رویدادهای روز شنبه بود که در جریان آن، یک پهپاد سپاه پاسداران به داخل خاک اسرائیل رخنه کرد و توسط یک هلیکوپتر سرنگون شد. به دنبال آن، جنگنده های اسرائیلی دوازده هدف را در داخل خاک سوریه بمباران کردند که به احتمال قوی برخی از آن ها متعلق به سپاه پاسداران بوده است.

در این عملیات، یک جنگده اسرائیلی از نوع اف ۱۶ سقوط کرد. ولی آگاهان نظامی می گویند که اسرائیل در جریان بمباران ها، به شبکه دفاع ضد هوایی سوریه آسیب جدی وارد کرده است.

در هفته های پیش از این درگیری، نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی با سران کشورهای عمده اروپایی، و در حمایت از خواست پرزیدنت ترامپ در مورد اصلاح برجام، از آن ها خواسته بود که برای پایان بخشیدن به حضور نظامی حکومت ایران در سوریه اقدام کنند، زیرا اسرائیل با چنین حضوری کنار نخواهد آمد.

به گفته آگاهان، اسرائیل همه اطلاعات خود را در مورد قصد حکومت ایران برای برپایی کارخانه تولید موشک های نقطه زن در سوریه و لبنان در اختیار کشورهای اروپای غربی قرار داده است.

یک خبرنگار اسرائیلی گفت که احتمال دارد وزیر خارجه فرانسه در سفر به تهران، این اطلاعات اسرائیل را به حسن روحانی ارائه دهد و توضیح بخواهد.

وزیر حترچه بریتانیا بوریس جانسون اعلام داشت که دولت لندن از نقشی که حکومت ایران در جریان رویارویی جنگی با اسرائیل در مرز سوریه داشته، نگران است.

وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه خود نوشت: «ما از حق اسرائیل برای دفاع از تمامیت ارضی خود در برابر هرگونه عملیات تجاوزکارانه پشتیبانی می کنیم».

جانسون ابراز نگرانی کرد که رفتارهای فتنه گرانه حکومت ایران، “ممکن است در تلا برای دستیابی به صلح واقعی اخلال کند».

وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه خود از دولت روسیه نیز خواستار شد که نفوذ خود بر حکومت ایران را به کار گیرد و مانع از اقدامات تحریک آمیز از جانب آن رژیم شود و از کاهش تنش در منطقه پشتیبانی کند و به تلاش برای رسیدن به یک توافق همه جانبه در منطقه یاری برساند.

ایالات متحده نخستین کشوری بود که از اقدام دفاعی روز شبنه اسرائیل در سرنگون کردن پهپاد نظامی ایرانی و همچنین درهم کوبیدن دوازده هدف نظامی در خاک سوریه جانبداری کرد.

کاخ سفید واشنگتن و همچنین وزارت دفاع آمریکا در بیانیه های جداگانه ای، حق اسرائیل دانستند که از خود در برابر این تجاوزکاری ها دفاع کند.

وزیر دفاع ایالات متحده، جیمز ماتیس نیز در راه سفر به اروپا، به خبرنگاران گفت: به هر نقطه خاورمیانه که بنگرید، دست های آسوب طلبی حکومت ایران را می بینید – حالا خواه در یمن باشد، یا سوریه، یا عراق و لبنان»

جیمز ماتیس به خبرنگاران گفت که همه آن ها می دانند که قاسم سلیمانی به عراق و سوریه و نقاط دیگر سفر می کند و به اداره کردن عملیات نظامی می پردازد.

همچنین خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از حکومت ایران خواستار شد از فتنه گری دست بردارد و اوضاع خاورمیانه را بیش از این به آشوب نکشاند

آلمان با کابینه موقتی که تشکیل رسمی آن به احتمال طی هفته‌های آینده مشخص خواهد شد ،البته اگر گروه پایه حزب سوسیال دموکرات برای دومین بار با ائتلاف بزرگ موافقت کند، روزهای سختی در پیش خواهد داشت. مشکل اصلی خانم مرکل که امروز اعلام کرد حتماً برای ۴ سال آینده صدر آعظم خواهد ماند، یک مشکل داخلی مجاور حزب سوسیال دموکرات ها است. بالاخره بعد از مذاکرات زیاد، مرکل موافقت کرد، سه وزارت خانه کلیدی را شامل وزارت خارجه، وزارت دارایی و وزارت کار و امور اجتماعی می‌شود که به احتمال زیاد وزیر دارایی جدید قائم مقام صدر آعظم نیز خواهد بود. اما کل این یار گیری یک مشکل اساسی دارد و آن پست وزارت خارجه است. زیگمار گابریل که میخواهد حتماً وزیر خارجه بماند، بخاطر رابطه نگران کننده با فلسطینی ها و اظهاراتش هنگام سفر به اسرائیل، هنوز مشخص نیست.

آنگلا مرکل پیشدستی کرده و بعد از پرواز په باد ایرانی به آسمان اسرائیل، از اسرائیل حمایت کرد در حالیکه وزیر خارجه اش چندان تمایلی در این رابطه نشان نداد. اما مشکل چیست ؟ مشکل این است که آنگلا مرکل طی سه دوره صدر آعظمی خود بار ها جمله » امنیت اسرائیل از ارکان دولت آلمان است« را تکرار کرد و بعد از جدایی اشتاین مایر از کابینه بخاطر پست ریاست جمهوری، زیگمار گابریل وزیر اقتصاد سابق که از فلسطینی ها حمایت میکرد و چندین بار به ایران سفر کرده بود که با انتقاد شدید وزیران کابینه روبرو شده بود، برای مرکل مشکل ایجاد کرد.

حمایت روشن و محکم مرکل از اسرائیل بعد از بحران اخیر در سوریه و خطر حزب الله لبنان برای این کشور، زیگمار گابریل وزیر خارجه را در بازی شطرنج سیاسی شاه مات کرد.

اما مرکل قبلاً در رابطه با اعلام ترامپ برای قبول اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل خود را کنار کشیده بود لیکن آتش زدن پرچم اسرائیل در اواسط دسامبر گذشته، بخار دیگ سیاسی کابینه مرکل منفجر شد و خانم صدر آعظم گفت: »ما باید خجالت بکشیم که در کشور مان چنین اتفاقی افتاده است « حمایت بعدی مرکل از اسرائیل بعد از ورود په باد ایران به آسمان اسرائیل برای مردم تازگی نداشت زیرا اکثر رهبران اتحادیه اروپا نیز آن را تائید کردند.

باوجود حمایت های قبلی مرکل از زیگمار گابریل، اکنون از راه روشن آینده سیاست خارجی آلمان در رابطه با جمهوری اسلامی ایران، نقس این کشور در خاور نزدیک و در جمع سیاست خاور نزدیک بی‌خبر است. نمونه آن مصاحبه روز گذشته مرکل است. صدرآعظم آلمان در جواب به این سئوال که چه فردی در آینده وزیر خارجه خواهد شد گفت » وزارت خارجه را به سوسیال دموکرات ها دادیم، آن‌ها تصمیم خواهند گرفت« سخنان مرکل هیچ تشابهی با انتخاب وزیران خارجه آلمان در سالهای گذشته ندارد. انتخاب وزیر خارجه اگر از حزب دموکرات مسیحی‌ها (حزب خانم مرکل) انتخاب نمیشد، حتماً از صدرآعظم نظر خواهی میشد. این سنت را مرکل شکست و گفت » انتخاب وزیر خارجه به من ربطی ندارد« یک نکته اساسی را نباید از نظر دور داشت، با افزایش تبلیغات نئو نازی ها در آلمان، دولت برنامه‌های بسیار گسترده ای با هزینه زیاد برای مبارزه با یهود ستیزی پیش گرفته که در مذکرات ائتلاف همه با آن موافقت کرده اند.

یک دیدگاه

  1. هشدارهای فرانسه و المان جنبه فریب و تظاهر به همسویی با مبارزه با سلطه گری ایران بر جهان دارد.چگونه باور میکنید مرکل و مکرون برخلاف اهداف ایران عمل کنند درحالیکه با پول و حمایت تبلیغاتی ایران بقدرت رسیده اند! اردوغان هم که سگ قلاده ای ایران است برای فریب غرب و جلب اعتماد انها در جهت اهداف نفوذی ایران برخی مواقع انتقاد میکند که ایران منطقه را با مداخلات خود دچار بی ثباتی میکند.

Comments are closed.