کشورهای اروپایی و آمریکا خواستار حضور  کشورهای منطقه در مذاکرات هسته‌ای شدند

وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه مشترکی تاکید کردند که توافق هسته‌ای با ایران باید از طریق مشورت کردن با کشورهای منطقه تقویت شود و شرط بازگشت آمریکا به این توافق، التزام کامل حکومت  ایران به آن است.

در همین راستا،  وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد: «درباره ایران، تروئیکای اروپایی و ایالات متحده تاکید دارند که منافع امنیتی اساسی آنها در عدم انتشار تسلیحات اتمی و تضمین عدم دسترسی ایران به بمب اتمی است.»

در این بیانیه وزرای خارجه بر نگرانی مشترک خود درباره اقدامات اخیر ایران برای تولید اورانیوم با غنی‌سازی ۲۰ درصد و اورانیوم فلزی تاکید دارند.

همچنین  امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در نشست روز گذشته (پنجشنبه) ناتو اعلام کرده بود که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

وی  گفت که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

مکرون بر ضرورت حضور سعودی در گفتگوهای هسته‌ای با ایران تاکید کرد و گفت: «همه توانم را به کار می‌گیرد که هر ابتکار آمریکایی برای گفتگو با ایران – که گفتگوهای سختی است- را حمایت کنم و امیدوارم کنم در این زمینه تسهیل کننده باشم.»

وی  در گفتگو با شبکه خبری العربیه تاکید کرده بود که هر مذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی عربی سعودی در آن ضروری خواهد بود.

مکرون گفته بود که در منطقه [خاورمیانه] باید با سعودی به توافق اطمینان‌بخش برسیم و این کشور را در هر توافقی با ایران، شریک کنیم.

وی در ادامه افزود: «نباید اشتباه سال ۲۰۱۵ را مرتکب شویم و باید طرف‌های منطقه‌ای را در توافق هسته‌ای مشارکت دهیم».