کشورهای عربی خلیج فارس اعلام کردند: بزودی  به بحران مناسبات خود با قطر پایان می‌دهند 

مقام‌های دیپلماتیک عربستان و سایر کشورهای عربی خلیج فارس در نشستی مجازی که مرکز آن در منامه، پایتخت بحرین، بود، اعلام کردند:  زمینه را برای گفت‌وگوهای آشتی با قطر فراهم کرده اند،  دو طرف می‌گویند که قصد دارند از راه گفت‌وگوهای دیپلماتیک مستقیم به اختلافات میان خود پایان دهند.

کشورهای متحد عربستان سعودی در حاشیه خلیج فارس در نشستی مجازی شرکت کردند تا زمینه رفع بحران در روابط با قطر را فراهم سازند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر قطری نیز در این نشست حضور داشت که این اقدام وی  بیانگر عزم دولت‌های منطقه برای حل اختلافات دیپلماتیک بود. سران کشورهای خلیج فارس عازم هستند که اختلافات چند ساله خود را به زودی در نشستی که ۵ ژانویه برگزار می‌شود، حل کنند.

کشورهای امارات، بحرین و مصر، به تأسی از عربستان سعودی در ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. آنها قطر را به ادامه روابط “بیش از حد دوستانه با حکومت ایران ” و همچنین پشتیبانی از گروه‌های “تروریستی” مانند اخوان‌المسلمین متهم کردند. قطر هر دو اتهام را رد کرده است.

آنها لیستی با ۱۳ خواسته، از جمله متوقف شدن کانال خبری الجزیره، را به قطر ارائه دادند و خواستار اجرای آنها شدند. قطر از تن دادن به خواسته‌ها سر باز زد.

قطر در برابر انتقاد کرد که کشورهای همسایه مایل به نقض حاکمیت ملی آن هستند و تاکید کرد که روابط باید بر پایه احترام متقابل استوار باشد.

یادآور می شود که اختلاف کشورهای عربی خلیج فارس با قطر انتقاد برخی از کشورهای منطقه و همچنین ایالات متحده را برانگیخت. در همین رابطه آمریکا نیز اعلام کرد که این اختلاف از سویی به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند و از سوی دیگر در اتخاذ “سیاست یگانه برای پیکار با نفوذ ایران” شکاف می‌اندازد.

در همین زمینه بر اساس بیانیه‌ای که وزیر خارجه کویت منتشر کرد، شش کشور شورای همکاری خلیج فارس، “پیشنهادهایی برای تحکیم و تقویت روابط میان کشورهای عضو شورای همکاری در زمینه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی و اجتماعی” ارائه دادند.

دولت بحرین نیز  در بیانیه‌ای “پایان کشمکش‌های منطقه‌ای” را خواستار شد.

عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین، ابراز امیدواری کرد که “عربستان بتواند برای بحران در منطقه راه حلی بیابد”. او به رسانه‌های بحرین گفت که کشورش آرزومند است که منطقه به “شرایط عادی” برگردد.

در هفته‌های اخیر کشورهای خلیج فارس لحن خصمانه پیشین خود در نزاع با قطر را نرم کرده‌اند. کشورهایی که تا مرحله محاصره اقتصادی قطر پیشرفته بودند، اکنون قصد دارند در ۵ ژانویه با این کشور به گفت‌وگو بنشینند.