کشور آفریقایی چاد، که دوباره با اسرائیل رابطه برقرار کرده، در امور کشاورزی، آبیاری و درمان پزشکی یاری می طلبد

همزمان با دیدار رئیس جمهوری چاد از اسرائیل، گزارش هایی انتشار یافت که دولت سودان نیز خواهان برقراری روابط سیاسی با اسرائیل است

رئیس جمهوری چاد، پرزیدنت ادریس دِبی، در دومین روز اقامت  خود از اسرائیل، به موزه هولوکاست در اورشلیم رفت و اسناد و مدارک جنایات آلمان نازی را به چشم خود دید و به یاد شش میلیون نفر قربانیان یهودی در جنگ جهانی دوم، دسته گلی بر کنار مشعل جاوید نثار کرد.

دیدار رهبر این کشور آفریقایی از اسرائیل بسیار مهم تلقی شده، زیرا ۵۲ درصد از جمعیت هفده میلیون نفری چاد را مسلمانان تشکیل می دهند.

چاد سالیان دراز زیر فشار کشورهای عربی و دریافت کمک مالی از آنان، با اسرائیل قطع رابطه کرده بود. ولی اکنون، همانند چند کشور آفریقایی دیگر، خواهان تجدید دوستی با اسرائیل و برخورداری از کمک های این کشور برای بالا بردن سطح زندگی مردمان خویش است.

یکی از اماکنی که پرزیدنت ادریس دِبی از آن دیدن کرد، یک مرکز کشاورزی در شمال اسرائیل است که تخصص آن ازمیان برداشتن نواحی بیابانی و تبدیل آن ها به زمین های کشاورزی می باشد. بیش از نیمی از خاک چاد، که یکی از بزرگترین کشورهای آفریقایی محسوب می شود، حالت کویری و شنزار دارد و دستاوردهای اسرائیل در بیابان زِدایی می تواند برای آن کشور بسیار با ارزش باشد.

رئیس جمهوری چاد همچنین از بیمارستانی در مرکز اسرائیل دیدن کرد که تخصص آن جلوگیری از مرگ و میر نوزادان و پرورش نوزادانی است که با وزن بسیار کم و پیش از ماه نهم به دنیا آمده اند و نیاز به مواظبت های ویژه دارند. پرزیدنت ادریس دِبی درخواست کرد که واحد مشابهی نیز در کشور او برپا شود.

در وزارت خارجه اسرائیل اداره ای برای همکاری های مشترک با کشورهای دیگر وجود دارد که به ده ها کشور در حال رشد، در زمینه های کشاورزی، آبیاری، پزشکی و درمانی یاری می رساند. تا پیش از به قدرت رسیدن حکومت اسلامی در ایران، همکاری های مشابهی در همین زمینه ها بین دو کشور وجود داشت.

همزمان با دیدار رئیس جمهوری چاد از اسرائیل، گزارش هایی انتشار یافت که دولت سودان نیز خواهان برقراری روابط سیاسی با اسرائیل است. ولی مقامات دولت خَرطوم، در حال حاضر چنین گزارشی را نادرست می دانند.

رژیم سودان در دوران ژنرال عمر البشیر به یک کشور تروریستی مبدل شده بود که با حکومت اسلامی ایران همکاری های گسترده ای داشت. ولی اکنون چند سال است که سودان از راه ترور دور شده و خواهان گسترش روابط با کشورهای جهان می باشد.