“کشور نفت خیز ایران با ذخایر عظیم ملی ،  ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین دارد”

وزیر کشور ایران درباره فقر و فلاکت در این کشور می گوید :” ما در حدود ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین داریم که سه میلیون نفر در حاشیه شهرهای تهران، مشهد و اهواز هستند.”

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با ارایه گزارشی درباره  معضلات و آسیب های اجتماعی به مجلس حکومت اعلام کرد:”

“در کشور حدود دو هزار و ۷۰۰ محله حاشیه نشین داریم که با توجه به ویژگی هایی که دارند نیاز به مراقبت، کنترل و حمایت دارند که باید انجام شود.”

وزیر کشور با اشاره به این که حدود ۵/۳ میلیون نفر بیکار در کشور داریم، گفت: توزیع این بیکاری در سطح کشور نرمال نیست مناطقی داریم که بیکاری در آن بالای ۶۰ درصد است که این مناطق بسیار زیاد است.

دکتر محسن رنانی استاد دانشگاه اصفهان و از نظریه پردازان مشهور اجتماعی و اقتصادی ایران هفته گذشته گفته بود : “ما ۱۱ میلیون حاشیه نشین و ۱۰ میلیون نفر بیکار داریم؛ البته تعداد بیکاران به صورت رسمی ۴ میلیون نفر و گاهی به صورت غیر رسمی ۶ میلیون نفر اعلام می شود، اما با نگاه اقتصادی ما باید تمام دانش آموختگان عالی کشور را که شاغل نیستند، بیکار حساب کنیم با این نگاه ۱۰ میلیون نفر بیکار داریم. در کنار بازنشستگان و مستمری بگیران چند ده میلیون بیکار داریم”.

این جامعه شناس ایرانی گفته بود : حاشیه نشینی که از آن به عنوان “بیماری خاموش کلان شهرها” یاد می شود به معنی مهاجرت اهالی روستا شهرهای کوچک یا مهاجران دیگر کشورها به زمین های اطراف شهرهای بزرگ است. برای این پدیده اجتماعی عللی؛ مانند فقر، بیکاری، جمعیت زیاد، خشکسالی، مهاجرت، نابرابری اجتماعی، بیسوادی، در آمد کم، جنگ و غیره ذکر شده است.

همزمان  کامبیز مصطفی پور استاد جامعه شناسی نیز گفته بود :  “به دلیل غیر قانونی بودن سکونتگاه حاشیه نشین ها، آنها از سطح خدمات عمومی و تاسیسات شهری کمتر از حد استاندارد بهره می برند. به عنوان مثال شبکه فاضلاب، برق، زهکشی معابر، خدمات آموزشی و مراکز بهداشتی با کیفیت نازل ارائه می شود”.

او می گوید: “به لحاظ اجتماعی، بیشتر ساکنان این سکونت گاه ها جزو طبقات پایین جامعه و با درآمد ناچیز و دارای مشاغل کاذب و غیر تولیدی مثل دستفروشی، تکدی گری و دوره گردی و یا کارگران روزمزد هستند . بنابراین بروز مشکلات اجتماعی نظیر؛ فساد، جنایت، بزهکاری در این مناطق بیشتر مشاهده می شود و در نهایت احساس امنیت در جامعه کاهش می یابد”.

این  در حالی است که خبرگزاری فارس  وابسته به سپاه پاسداران، سال گذشته گزارش و آمارهایی را در این بار منتشر کرد و نوشته بود ۱۸ میلیون نفر معادل یک سوم جمعیت ایران در وضعیت بد مسکن قرار دارند، که از این تعداد جمعیت ۱۱ میلیون نفر در حاشیه شهرها و ۷ میلیون نفر نیز در میان شهرها و در شرایط بد مسکن زندگی می‌کنند؛ که از این تعداد بیش از ۴۰۰ هزار نفر در شهر تبریز و ۴۰۰ هزار نفر نیز در بافت فرسوده در شهر اولین‌ها روزگار سپری می‌کنند.

پس ار تهران کلانشهر،  شهرهای بزرگ دیگر از جمله مشهد، تبریز، اصفهان، زاهدان، اردبیل، سنندج، همدان، کرج و … نیز جزو شهرهایی شده‌اند، که هر روز بهتر از دیروز بر تعداد حاشیه‌نشینان این شهرها افزوده می‌شود.