کلی کرفت: شورای امنیت از خواست ایالات متحده  برای قطع فوری حمایت رژیم ایران از حوثی‌های یمن پشتیبانی کند

کلی کرف، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد به  اعضای شورای امنیت  پیشنهاد داد به فراخوان آمریکا برای پایان دادن فوری حمایت ایران از شورشیان حوثی در یمن بپیوندند.

پاسدار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، پیشتر گفته بود:   ایران هرچه قدر که بتواند به شبه‌نظامیان حوثی در یمن کمک می‌کند، ما در صدد هستیم . ای کاش می شد که  مثل سوریه به یمن برویم، و وضعیت جنگ در این منطقه را بدست بگیریم .

کلی کرفت در ادامه  گفت: «اقدام ایران در ارائه آموزش و کمک‌های مرگبار به حوثی‌ها موجب تضمین ادامه یافتن یک جنگ بی‌پایان، بدتر شدن فاجعه انسانی کنونی در یمن، و طولانی‌تر شدن رنج میلیون‌ها انسان می‌شود.»

او افزود: «ما همچنین خواستار دسترسی بی قید و شرط کارشناسان سازمان ملل متحد برای بازرسی و تعمیر نفتکش صافر هستیم. پیامدهای ” مرتبط با این نفتکش”،  از جمله آسیب‌های زیست محیطی و اقتصادی و همچنین کاهش شدید واردات غذا و کمک‌های اولیه، دریای سرخ و مردم یمن را تهدید می‌کند».

سازمان ملل متحد نیز پیشتر هشدار داده بود اگر این تانکر فرسوده و رها شده در سواحل یمن در دسترس فوری کارشناسان سازمان قرار نگیرد، یک فاجعه محیط زیستی رقم خواهد خورد.

نفتکش صافر در ۶۰ کیلومتری بندر حدیده در یمن، که از سال ۲۰۱۵ در کنترل شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، متوقف شده است.

یادآور می شود:   شورشیان حوثی یمن دو گروگان آمریکایی را آزاد کرده و بقایای جسد یک شهروند آمریکایی را تحویل داده‌اند. گفته می‌شود که در چارچوب توافق مبادله اسیران، ۲۴۰ عضو حوثی از عمان به قلمرو شورشیان حوثی در یمن عودت داده شده‌اند.