کمالوندی: تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو از امروز آغاز شده است

انتقال مواد هسته‌ای به تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی شهر مذهبی قم، از امروز (چهارشنبه) همانگونه که حسن روحانی روز گذشته خبر آن را اعلام کرده بود، آغاز شده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی  ایران در این رابطه گفت : «به دستور رئیس جمهوری، که ریاست شورای عالی امنیت ملی را نیز به عهده دارد، دستور کار انتقال مواد هسته‌ای به تأسیسات فردو از امروز آغاز شده و ایران عملا هشدار پیشین خود را در مورد مرحله چهارم نقض تعهدات اتمی خود به اجرا می گذارد.

بهروز کمالوند افزود : علی اکبر  صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز این دستور را به زیر مجموعه اعلام کرد تا اقداماتی که باید صورت پذیرد، انجام شود.

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در وین  نیز پیشتر اعلام کرده بود که پس از اعلام رییس جمهوری و دستور ایشان به سازمان انرژی اتمی برای آغاز گازدهی در تاسیسات فردو این مراتب طی نامه‌ای به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.

غریب آبادی افزود: در این نامه تصریح شده است که جمهوری اسلامی ایران ازامروز  گازدهی اورانیوم UF6 را در سایت فردو آغاز خواهد کرد و از آژانس درخواست شده است که تا بازرسان برای نظارت بر این فرایند در ساعت مشخص شده در این تاسیسات حضور داشته باشند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این باره گفت : از امروز  غنی سازی اورانیوم تا غنای ۵ درصد همچنین غنی سازی ایزوتوپ‌های پایدار، در تاسیسات هسته‌ای فردو آغاز خواهد شد.

صالحی افزود: ما قبلا در سایت فردو غنی‌سازی تا غنای ۵ درصدی و ۲۰ درصدی را انجام داده‌ایم. اکنون به اندازه کافی اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد را در اختیار داریم اما اگر ذخیره‌مان تمام شود طبق برجام می‌توانیم آن را تولید کنیم.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران نیز در پیامی توییتری نوشت : پاسخ ما به باج خواهی و تروریسم اقتصادی ایالات متحده در تضاد با آن چیزی است که پرزیدنت  ترامپ باور دارد. چهارمین گام ما برای تعلیق برجام، پیش از این در پاراگراف ۳۶ به عنوان راه حلی در مقابل نقض پیمان توسط واشنگتن و سه کشور اروپایی پیش‌بینی شده بود. راه حل آسان برای سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا این است: به تعهدات خود عمل کنید تا ما مسیر معکوس را آغاز کنیم.

با اعلام آغازگام چهارم نقض تعهدات برجامی از سوی ایران ، قدرت‌های برتر اروپایی واکنش‌های گسترده‌ای را در سطح بین‌الملل نشان دادند  و در اولین اقدام، ایران را به پایبندی به برجام برای حفظ امنیت بین‌الملل فرا خواندند.