کمپانی بین المللی اینتل، با پرداخت دو میلیارد دلار، یک شرکت دانش بنیان اسرائیلی تولید هوش مصنوعی را خرید

اسرائیل یک بار دیگر توانایی علمی خود را به ویژه در رشته تکنولوژی و علوم سایبری به جهانیان نشان داد و کمپانی بزرگ اینتل که از ثروتمندترین شرکت های جهان است، یک شرکت دانش بنیان اسرائیلی را با پرداخت دو میلیارد دلار خریداری کرد تا بتواند از دانش آن در طراحی و ایجاد هوش مصنوعی بهره برداری کند.
این نخستین بار نیست که یک شرکت دانش بنیان اسرائیلی که چند سال بیشتر از برپایی آن نمی گذرد، با چنین مبالغ گزافی به کمپانی های بین المللی فروخته می شود.
اینتل بزرگترین سازنده تراشه های کامپیوتری در جهان است که در اصطلاح علمی چیپ Chip نامیده می شود و به عنوان مغز و قلب دستگاه های کامپیوتری عمل می کند.
شرکت اسرائیلی هاوانا لاوز تولید کننده تراشه های هوشمند برای کامپیوتر است که در بسیاری از کارهای علمی و تحقیقاتی و به ویژه در زمینه ساخت روبات ها و هوش مصنوعی کاربرد دارد و موجب شگفتی جهانیان شده است.
ولی این نخستین بار نیست که یک کمپانی دانش بینیان بین المللی، برای خرید یک شرکت اسرائیلی چنین مبلغ گزافی می پردازد. چند کمپانی دیگر اسرائیل در سال های اخیر، حتی به ارزش دوبرابر این مبلغ به کمپانی های آمریکایی فروخته شده اند.
بزرگترین مبلغی که بابت خرید یک شرکت دانش بنیان اسرائیلی پرداخت شده پنج میلیارد و سیصد میلیون دلار برای شرکت “موبیل آی” بوده که دستگاه ها خودران برای اتومبیل ها تولید می کند تا بتوانند خودروها به صورت اتوماتیک (خودران) در خیابان ها حرکت کنند.
با آن که اینتل این کمپانی اسرائیلی را خریداری کرده و قصد دارد تراشۀ کامپیوتری آن را در بسیاری از دستگاه های هوشمند نصب کند، ولی مرکز این شرکت در اسرائیل باقی می ماند و همه کارمندان به کار خود ادامه خواهند داد.
ارزیابی شده که شرکت اسرائیلی باید نیمی از دو میلیارد دلار پولی را که از اینتل می گیرد، به عنوان مالیات به دولت بپردازد.
اسرائیل که فاقد منابع طبیعی مانند گاز و نفت و معادن فلزات می باشد، در سال های اخیر برای گسترش صنایع دانش بنیان سرمایه گذاری های بزرگ کرده و از ثمرات آن در بازار جهانی برخوردار می شود و این رشته به صورت یکی از پردرآمد ترین منابع ارز خارجی کشور درآمده است.

یک دیدگاه

  1. با تبریک فراوان به هوش وذکاوت یهودیان اسراییلی در فن آوریهای نوین وسودمند بشریت. زنده باد قوم یهود وکشور و دولت فهیم اسراییل که سود ومنفعتش به مردم جهان می رسد . سوال اینست که آیا شماها با تسبیح و رمالی وجن گیری ویکسری خرافات هزاران ساله و دیدن عکس ریاست جمهورتان در کره ماه به آن دست یافته اید نظیر حکومت پلید وحقه باز جمهوری اسلامی ایران؟؟؟!!!

Comments are closed.