کمپانی درمانی اسرائیلی: بیمارستانی در ایالات متحده داروی تولید ما را به روی بیمار کورونایی با موفقیت آزمایش کرده است

یک شرکت پزشکی اسرائیلی می گوید دارویی را در اختیار بیمارستانی در ایالات متحده قرار داده  که روی یک بیمار آزمایش شده و نتیجه صد در صد داده است و این امر امیدواری‌هایی ایجاد می کند که احتمال درمان برخی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ افزایش یابد. کمپانی پلوریسم می گوید که این دارو پیشتر در داخل اسرائیل به روی شش بیمار آزمایش گردیده که یکی از بیماران کاملا از خطر بیرون آمده و حال پنج نفر دیگر نیز به طور چشمگیری بهبود یافته است.

این دارو بر اساس استفاده از سلول های جفت جنین از شکم مادر تولید شده و کمپانی سازنده آن می گوید که نسبت به توان آن در درمان کووید ۱۹ بسیار خوش بین است.

این دارو که بر شیوه “یاخته درمانی” استوار است، پی ال اِکس PLX نامیده می شود و در بیمارستانی به نام “مرکز درمانی آسم مقدس” در نیوجرسی مورد آزمایش قرار گرفته است.

در حال حاضر در اسرائیل و چندین کشور جهان، تلاش های گسترده ای برای یافتن و یا ساخت دارویی که بتواند کرونا را درمان کند، جریان دارد. در این زمینه، اسرائیل یکی از کشورهای پیشگام محسوب می شود.

بیمارستان هداسا در اورشلیم از جمله مراکز پزشکی جهان است که شیوه های تازه ای را آزمایش می‌کند. در این بیمارستان، استفاده از پادتن موجود در پلاسمای افرادی که از کرونا شفا یافته اند، به عنوان یکی از شیوه‌های درمانی مورد آزمایش قرار گرفته است. ولی وزارت بهداشت اسرائیل دستور داد که این آزمایش متوقف شود، زیرا نسبت به این شیوه درمانی تردیدهایی وجود دارد.

پژوهشگران بیمارستان هداسا از این دستور ابراز ناخرسندی عمیق کردند و گفتند “وزارت بهداشت حق ندارد در تلاش برای نجات جان بیماران دخالت کند”. آنان همچنین خواهان آن شدند که تمرکز صلاحیت های درمانی از انحصار وزارت بهداشت بیرون آید.