کمپانی نفتی ابوظبی یک میلیارد و یکصد میلیون دلار در حوزه گاز متعلق به اسرائیل سرمایه گذاری می کند

یک کمپانی بزرگ نفتی در امارات عربی متحده اعلام کرد که قصد دارد بیش از یک میلیارد دلار در یک حوزه استخراج گاز متعلق به اسرائیل سرمایه گذاری کند. این حوزه تامار نام دارد و یکی از بزرگترین اکتشافات ذخایر گاز توسط اسرائیل در دریای مدیترانه می باشد.

اسرائیل هم اکنون دارای چند حوزه گاز در آب های اقتصادی خود در دریای مدیترانه می باشد که استخراج گاز از آن ها هر سال میلیاردها دلار برای کشور درآمد دارد و انتظار می رود که در آینده بسیار بیشتر شود.

اسرائیل برای آن که مونوپول استخراج گاز ایجاد نگردد، حق استخراج از هر حوزه گازی را به یک شرکت جداگانه سپرده است و در حوزه گازی تامار نیز چند کمپانی با هم سهیم خواهند بود و از جمله کمپانی گاز ابوظبی در امارات عربی متحده، با یک میلیارد دلار سرمایه گذاری، می تواند ۲۲ درصد از سهام تامار را خریداری کند.

از هنگام امضای توافق صلح موسوم به پیمان ابراهیم بین اسرائیل با بحرین و امارات، همکاری های گسترده ای در زمینه های اقتصادی و بازرگانی بین طرفین برقرار شده است که سرمایه گذاری امارات در حوزه سوختی اسرائیلی یکی از نتایج آن می باشد.

اسرائیل در حال حاضر شصت درصد از گاز استخراجی را به مصرف داخلی اختصاص داده و چهل درصد باقیمانده به اروپا صادر می شود و مشتریان بسیاری دارد. ولی با استخراج گاز از حوزه تامار اسرائیل خواهد توانست بر ابعاد صادرات خود در این زمینه بیافزاید.

این حوزه های گاز در عمق بیش از یک هزار متری دریای مدیترانه قرار دارد و استخراج آن به تکنولوژی های جدید نیازمند است و اسرائیل در این زمینه از همکاری شرکت های بزرگ نفتی جهان برخوردار شده است.

قرارداد همکاری بین کمپانی پترولیوم ابوظبی با کمپانی اسرائیلی “دلِک” شامل سرمایه گذاری در حد یک میلیارد و دویست میلیون دلار از جانب شرکت اماراتی می باشد.

حوزه گازی تامار در فاصله نود کیلومتری از بندر حیفا در شمال اسرائیل است و حوزه گازی آن در عمق یک هزار و هفتصد متری دریای مدیترانه قرار دارد.