کمپین اتحاد برای زم؛ خواهان جلوگیری از ترور خبرنگاران توسط حکومت ایران  شدند

تعدادی از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران داخل و خارج از ایران با راه اندازی کمپینی به یاد روح‌الله زم موسس رسانه‌آمدنیوز که ۱۲ دسامبر ۲۰۲۰ اعدام شد، از اتحادیه‌ی اروپا و پارلمانهای اروپایی ، خواهان مقابله با ترور خبرنگاران توسط حکومت ایران  در خارج از کشور و به خصوص کشورهای همسایه ایران شدند».

در این بیانیه امده است که «اتحادیه اروپا جدیت خود را برای مقابله با نقض حقوق بشر و تروریسم دولتی نشان دهد و دسترسی و بازرسی گزارشگران مستقل و پیگیری نقض حقوق بشر در ایران اولین پیش شرط مذاکرات و معاهدات اعم از اقتصادی و سیاسی باشد.

در ادامه این بیانیه نوشته اند: همچنین در صورت انجام هر نوع مذاکره یا توافق با رژیم ایران ، شرط اول ایجاد روابط تجاری توقف فوری عملیات تروریستی، آدم ربایی و آزار فعالین سیاسی، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی در داخل و خارج از مرزهای ایران باشد و «صداوسیمای حکومت  برای مشارکت در گرفتن اعترافات اجباری و‌حاصل شکنجه و مسئولیت انتشار اعترافات اجباری در چهار دهه اخیر، در سراسر جهان هدف تحریم های هدفمند و جدی قرار بگیرند. و اجازه فعالیت آن در کشورهای اروپایی معلق شود».

نویسندگان این بیانیه نوشته‌اند: « این تنها جنایت حکومت ایران  در عرصه‌ی بین المللی نیست چرا که در سالهای اخیر بسیاری از مخالفین رژیم  از کشورهای دیگر ربوده شده و یا در خارج از ایران ترور شدند در سالهای اخیر مسعود مولوی و سعید کریمیان، در کشور ترکیه و احمد نیسی در هلند، اقبال مرادی در عراق و محمد ابراهیم صفی‌زاده در افغانستان ترور شده اند؛ محمد رجبی و سعید تمجیدی، دو تن از معترضان آبان که به کشور ترکیه پناه آورده بودند به ایران بازگردانده شده و به اعدام محکوم شدند؛ و محمد سلیمی زندانی سیاسی محکوم به اعدام که به اقلیم کردستان پناه برده بود به ایران بازگردانده و بلافاصله اعدام شد. همچنین در ماه،های اخیر دو فعال سیاسی دیگر به نام‌های جمشید شارمهد تبعه آلمان و حبیب اسیود تبعه سوئد در کشورهای همسایه‌ی ایران ربوده شده و هم اکنون در خطر احکامی چون اعدام و حبس طولانی هستند».