کمپین حقوق بشر ایران:  از زمان شروع ناآرامی‌ها در بلوچستان ، تاکنون ، بیش از ۳۲ تن  بلوچ به دست نیروهای امنیتی سپاه  کشته شدند

کمپین حقوق بشر ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که بیش از  بیست و سه نفر از معترضین در استان سیستان و بلوچستان از زمان شروع ناآرامی‌ها در این استان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

در ادامه این بیانیه امده است که هم‌زمان اختلال و قطعی مکرر شبکه اینترنت در منطقه امکان به‌روز شدن اخبار اعتراضات را دشوار کرده و باعث شده تا روند استفاده از نیروهای قهری حکومت ایران برای سرکوب معترضان تداوم یابد.

پس از کشتار سوخت برای توسط نیروهای سپاه پاسداران ، که چهره اصلی و موثر در اقتصاد و امنیت ایران و بویژه سیستان و بلوچستان است، مردم سراوان به اعتراض برخاستند که در این اقدام همه مردم سیستان با انان همراه شدند و برخی از گروهای مسلح نیز به دادخواهی علیه نیروهای امنیتی حکومت به مبارزه دست زدند

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران، در این باره می‌گوید: «به نظر می‌رسد مقامات در حکومت  ایران براین باورند که کشتن معترضین راهی برای ساکت کردن ناراضیان است.»

برخی از نمایندگان و مقامات ارشد دولت روحانی  نیز این اعتراضات مردمی را به کشورهای همسایه نسبت دادند .

به گزارش رصد بلوچستان، حسینعلی شهریاری نماینده مجلس نیز  برای تبرئه خود و جمهوری اسلامی، کشورهای دیگر را عامل عقب ماندگی و توسعه نیافتگی بلوچستان عنوان کرده است.

وی در حالی این ادعا را بیان می کند  که ملت بلوچ در طول ۴۲ سال حکومت علی خامنه ای، همچنان به حداقل امکانات زندگی دسترسی ندارند.

شهریاری در ادامه پاکستان را عامل این تحرکات و اعتراضات دانسته و گفت: «بارها از دولت پاکستان به عنوان دولت برادر یاد شده است که ما از این دولت برادر، برادری ندیدیم؛ متاسفانه اکثر مواقع اتفاقاتی در بلوچستان می افتد که اشرار، ضد انقلاب و جیش العدل و گروهک ها در آن دست دارند و آن ها در پاکستان ماوا و مسکن دارند و دولت این کشور در این زمینه همکاری نمی کند.»

این در حالیست که بسیاری از پروژه های عمرانی با استفاده از پیمانکاران سپاه پس از دریافت اعتبارات توسط آنها متوقف و با گذشت سال ها به حال خود رها شده اند.

در همین راستا، فعالین مدنی و سیاسی بلوچ نیز گفته اند: «عدم توسعه و عدم ماندگی در بلوچستان با تبعیضات رژیم ایران  به ملت بلوچ و فسادهایی که سرداران سپاه در آن دخیل هستند صورت گرفته و تا زمانی که حکومت  و سپاه  قدرت و اختیارات در بلوچستان را به دست دارند وضعیت از این بهتر نخواهد شد.»

آنان در ادامه افزوده اند : حکومت ایران  در طول ۴۲ سال حکومت خود، برای پاک کردن صورت مسئله ها و تبرئه ی خود کشورهای دیگر را مقصر دانسته و از آنها برای سپر استفاده می کند.

به گزارش رصد بلوچستان، در ادامه اعتراضات در سیستان و بلوچستان ،  مردم معترض بلوچ به کشتار سوخت بران، محور رودبار جنوب به زهکلوت مملکت بلوچستان را با اجرای طرح «تجمع و گریز» (آپین و آچش) بستند.

گفته شده است که اعتراضات به کشتار سوخت بران از شرق بلوچستان به شهرهای غربی کشیده شده و به صورت پراکنده همچنان ادامه دارد.

کمپین فعالین مدنی و سیاسی بلوچ  نیز اعلام کرده اند که ملت بلوچ این بار با آگاهی بیشتر نسبت به دشمن اصلی خود یعنی رژیم علی خامنه ای و سپاه پاسداران وارد میدان شده و تا زمان سرنگونی دیکتاتور، بلوچستان را برای آنها تبدیل به جهنم خواهند کرد.

معترضان بلوچ  شب گذشته (چهارشنبه) دو محور گنداوک به جکیگور و پهره به سرباز را نیز مسدود کرده بودند.