کمیسیون تجارت الکترونی: با قطع اینترنت به هدف جلوگیری از درز کردن سرکوب ها، سی هزار میلیارد تومان ضرر رسیده است

 

به دنبال اقدام رژیم در قطع اینترنت به هدف جلوگیری از انتشار اخبار اعتراض ها به خارج از کشور، کمیسیون تجارت الکترونیکی در ایران اعلام کرد  : خسارت غیرمستقیم قطع اینترنت ۳۰ هزار میلیارد تومان است

افشین کلاهی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، گفت که قطع اینترنت روزانه ۶۰ میلیون دلار به بخش ارتباطات ایران خسارت وارد کرده است.

گفته شده است که تعدادی از مجموعه‌های فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خسارت مستقیم قطع اینترنت را حدود سه هزار میلیارد تومان و خسارت غیرمستقیم آن را حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کردند.

پیشتر اعلام شده بود که تعداد تراکنش‌‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی و موبایلی در دو روز اول قطعی اینترنت “کاهش بسیار شدید” داشته است.که  این تراکنش‌ها در دو روز اول قطع اینترنت به حدود صفر درصد رسیده بود.

برخی تحلیگران می گویند  حکومت ایران برای ادامه سرکوب معترضان مردمی کودتای اینترنتی کرده است .

این کمیسیون اعلام کرده است  که کسب‌وکارهای خرد و خانگی که کانال فروش آنها شبکه‌های اجتماعی بوده متحمل بیشترین ضرر شده‌اند.و بر اساس برآوردهای پیشین ، قطعی اینترنت بیش از پنج هزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران خسارت زده است.

قطع اینترنت علاوه بر تأثیر بر اقتصاد ایران، زندگی گروه‌هایی از جامعه از جمله افراد دارای معلولیت را تحت تأثیر قرار داده است. از جمله روشندلان که زندگی شمار زیادی از آن مختل شده است .

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، روز سه‌شنبه در پاسخ به درخواست نمایندگان مجلس اعلام کرده بود که شورای امنیت کشور هنوز مجوز وصل کامل اینترنت را صادر نکرده است.

اینترنت تلفن همراه در استان‌هایی که در جریان اعتراضات، درگیری‌ها در آنها شدید بوده از جمله غرب استان تهران، خوزستان، کرمانشاه و کردستان هنوز وصل نشده است.

کاوه آذرهوش، کارشناس سیاست اینترنتی در لندن، گفته است که دیگر اینترنت در ایران به شکل سابق وجود نخواهد داشت.