کناره گیری خانم نیکی هیلی، که از دشمنان سوگند خورده رژیم ایران و ترور فلسطینی بود، بازتاب گسترده ای در جهان داشت

خالم نیکی هیلی هنگام دیدار از یک تونل زیرزمینی که حماس برای تعرض به اسرائیل حفر کرده بود

پس از آن که اعلام کناره گیری خانم نیکی هیلی از سمت سفیر ایالات متحده در سازمان ملل هیاهوی بزرگ در جهان به راه انداخت، اکنون همگان می کوشند ارزیابی کنند که چه کسی جانشین او خواهد شد. در این زمینه حدسیات زیادی انتشار یافته است. همچنین، پرسشی که مطرح می گردد آن است که چرا بانوی موفقیتی مانند خانم هیلی، که مورد تحسین همگان قرار داشته، در اوج موفقیت های خود در انجام وظیفه، ناگهان اعلام کناره گیری می کند و پرزیدنت ترامپ نیز او را مورد تحسین قرار داده، برایش آرزوی موفقیت های بعدی می کند؟

نخست وزیر اسرائیل یکی از نخستین افرادی در خارج از ایالات متحده بود که با انتشار پیامی، به تمجید از خانم هیلی پرداخت و نقش او را در تحکیم مناسبات بین ایالات متحده و اسرائیل برشمرد و او را “دوست خوب اسرائیل” نامید.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت امروز کاریکاتوری منتشر ساخت که در آن خانم هیلی هنگام جمع کردن وسایل شخصی خود از دفتر کارش در سازمان ملل نشان داده می شود و یکی از چیزهایی که او جمع می کند که در جعبه های کارتونی بگذارد، پرچم اسرائیل در کنار پرچم ایالات متحده است.

خانم هیلی یکی از مخالفان سرسخت رژیم ایران در سازمان ملل بود و در هر فرصتی از نقش این رژیم در ایجاد آشوب و ناامنی در منطقه سخن گفت. این بانوی جوان که در یک خانواده هندی چشم بروی جهان گشوده، همچنین در هر فرصت نقش جنایتکارانه حزب الله لبنان و حماس و دیگر سازمان های ترور را مورد تاکید قرار داد.

رژیم ایران، نیکی هیلی را یکی از دشمنان سرسخت خود می دانست و بی تردید از کناره گیری او بسیار خشنود است.

اکنون دو پرسش مطرح است: نخست آن که چه کسی جانشین او خواهد شد و دوم آن که چه عللی موجب کناره گیری وی گردید.

در هر دو مورد، امروز (چهارشنبه) حدسیات مختلفی در ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان انتشار یافت. برخی رسانه های اسرائیلی ارزیابی می کنند که از هنگام انتصاب مایک پمپئو به سمت وزیر خارجه و حان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، کشاکش هایی بین خانم هیلی و این دو شخصیت کلیدی وجود داشته است.

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که تا هنگام انتصاب این دو تن، سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ عملا توسط خانم هیلی شکل می گرفت و پس از آن موقعیت وی تضعیف شد و او از این امر ناخرسند بود.

به موجب یکی از شایعات، خانم هیلی که اعلام کناره گیری او دنیا را به شگفتی واداشت، تصمیم خود را به آگاهی وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید نرسانده بود و فقط پرزیدنت ترامپ را از این قصد خود آگاه ساخته بود.

خانم هیلی در استعفا نامه خود نوشته است که یکی از مهمترین دستاوردهایش در دوران دو ساله خدمت آن بوده که رفتار تبعیض آمیز نهادهای سازمان ملل علیه اسرائیل را تا حد زیادی خنثی کرده است.

در سازمان ملل، انتقادهای گزنده از اسرائیل و وارد آوردن اتهامات ظالمانه به این کشور به صورت یک سنت در آمده بود و خانم هیلی در دوران کوتاه خدمت خود، قاطعانه با این امر مخالفت ورزید و توانست به میزان چشمگیری، این وضع را تغییر دهد.

خانم هیلی همچنین یکی از پیکارگران خستگی ناپدیر علیه گروه تروریستی حماس بود که بر نوار غزه مسلط شده و چند میلیون نفر فلسطینی را برای اجرای هدف های شیطانی خود به گروگان گرفته است.

خانم هیلی در یکی از دیدارهایش از اسرائیل، از جمله از یک تونل زیرزمینی که حماس حفر کرده بود تا از این طریق بتواند افراد مسلح خود را برای کشتن شهروندان اسرائیل به داخل این کشور رخنه دهد، دیدار کرد.

درباره این پرسش که خانم هیلی چرا کناره گیری کرد و برای آینده خود چه برنامه هایی دارد، هنوز پاسخ قاطعی انتشار نیافته، ولی رسانه های آمریکایی تاکید می کنند که دوستی صمیمانه ای بین خانم هیلی و پرزیدنت ترامپ برقرار است و این امر ممکن است زمینه ساز انتصاب او به پست مهمتری در دولت باشد.

و اما چه کسی جانشین خانم نیکی هیلی خواهد شد؟ در گزارش های نخستین آمده بود که این پست ممکن است به ایوانکا دختر با استعداد پرزیدنت ترامپ سپرده شود. ولی ساعاتی بعد این احتمال تکذیب شد و اعلام گردید که آقای ترامپ نمی خواهد به داشتن رژیم “خانواده سالاری” متهم گردد. هر اندازه هم که خانم ایوانکا با استعداد، و برای به دست گرفتن این پست مناسب باشد، انتصاب او ممکن بود موج شدید انتقاد علیه پرزیدنت ترامپ به وجود آورد.

در مورد جانشین خانم هیلی، زا خانم دینا پاول نام برده می شود که در گذشته مشاور امور اقتصادی بوده است. خود پرزیدنت ترامپ نیز می گوید که این احتمال را به طور جدی بررسی می کند

خانم دینا پاول در بهار سال گذشته به سمت مشاور امور برنامه های ویژه اقتصادی در دولت پرزیدنت ترامپ منصوب گردید و به مدت ۹ ماه این وظیفه را انجام داد. او زاده مصر است و خانواده اش که مسیحی قِبطی می باشد، هنگامی که او چهار سال داشت به ایالات متحده مهاجرت کرد.

خانم دینا اول که ممکن است جایگزین خانم هیلی به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل شود

3 دیدگاه‌

  1. نیکی هیلی شما نه تنها سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بودید بلکه صدای مردم ستم دیده ایران در جهان هم بودید. تقدیر از زحمات خانم هیلی و ابراز تاسف از کناره‌ گیری او

  2. نیکی عزیز خودم دوست دارم این مهمه مطمئنم برادر ترامپ متوجه شد شما کمی با ایران رودرواسی داری شما هم اینو فهمیدی یه مدت رفتی مرخصی به امید خدا موفق باشی و من شما را در وزارتهای جنگی ببینم چون خیلی دوست دارم .

  3. دوستان عزیز مدیرت وب سایت صدای اسرائیل همه چی نسبت به اخبار و اطلاع راسانی شما عالیه حرف نداره فقط تنها موردی که فکر میکنم باید کمی مورد رسیدگی قرار بگیره درج نظرات است که می نویسیم چند روز بعد منتشر میشود یعنی زمانی که اخبار ماهیت داغ بودن خودشو از دست می دهد پس خواهشمند نظرات را سریعا منعکس کنید که این مسئله باب بحث و گفتگو بینندگان قرار بگیره که خود همین موضوع نیست کمی ایده عال برای تحلیل و بررسی دقیق اخبارها میتونه باشه .
    متشکرم دوستون دارم خدا قوت

Comments are closed.