کناره گیری وزیر دفاع آمریکا، پرزیدنت ترامپ را در تنگنای بیشتری قرار داد، ولی مقامات اسرائیل از انتقاد می پرهیزند

بنیامین نتانیاهو پس از یک گفتگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ، به خبرنگاران گفت که اسرائیل با قاطعیت بیشتری، همچنان به تلاش خود برای بیرون راندن نیروهای سپاه قدس از سوریه ادامه خواهد داد

اعتراض ها نسبت به تصمیم پرزیدنت ترامپ برای بیرون آوردن سربازان آمریکایی از سوریه، امروز (آدینه) با انتشار خبر کناره گیری وزیر دفاع آمریکا شدع بیشتری گرفت و برخی از سیاستمداران این اتهام را مطرح ساختند که ترامپ قادر به اداره کردن کشور نیست و تصمیماتی که می گیرد، ممکن است در دراز مدت به زیان مصالح راهبردی ایالات متحده باشد.

ولی در اسرائیل، رهبران کشور می کوشند که از انتشار سخنانی خودداری کنند که به انتقاد گزنده از تصمیم پرزیدنت ترامپ تعبیر شود و موجب تیرگی روابط دو کشور گردد.

بنیامین نتانیاهو پس از یک گفتگوی تلفنی با پرزیدنت ترامپ، به خبرنگاران گفت که اسرائیل با قاطعیت بیشتری، همچنان به تلاش خود برای بیرون راندن نیروهای سپاه قدس از سوریه ادامه خواهد داد. نخست وزیر گفت که این تلاش ها، از این پس، حتی بیشتر از گذشته خواهد بود.

پیشتر، کارشناسان اسرائیلی ارزیابی کرده بودند که تصمیم ناگهانی پرزیدنت ترامپ برای بیرون آوردن دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه، موجب گستاخی بیشتر رژیم ایران خواهد گردید و انجام نیت اسرائیل دشوارتر خواهد شد – به ویژه آن که پرزیدنت ترامپ گفته است که با ماندن بشار اسد بر سر قدرت، مخالفتی ندارد.

تحلیلگران می گویند که بیشترین تلاش رژیم ایران در دخالت در جنگ سوریه نیز، حفظ و بقای دولت بشار اسد بوده و اکنون ایالات متحده نیز عملا این خواسته رژیم ایران را تایید می کند.

آگاهان می گویند که اسرائیل در عملیات خود علیه ریشه گیری سپاه قدس در سوریه، به نیروهای عملیاتی ایالات متحده نیازی نداشته – ولی حضور نظامی آمریکا در سوریه، همیشه یک پشتیبان مهم برای عملیات اسرائیل بوده است – که اکنون از پشتیبانی عملا قطع می شود.

کارشناسان نظامی اسرائیل بر این نکته تاکید می کنند که به دستور پرزیدنت ترامپ، با خروج دو هزار نفر سربازان آمریکایی از خاک سوریه، عملیات تهاجمی نیروی هوایی آمریکا در سوریه نیز، که ظاهرا علیه داعش بوده، ولی گاهی نیز نیروهای ارتش بشار اسد هدف قرار گرفته است، متوقف می شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.