کنایه روحانی در واکنش به افزایش غنی‌سازی و لغو پروتکل الحاقی؛ توسط مجلس: بگذارید با تجربه ها کار را پیش ببرند

حسن روحانی، در واکنشی دوباره به قانون مجلس برای افزایش غنی‌سازی و لغو احتمالی اجرای پروتکل الحاقی، گفت که بگذارید با تجربه‌ها کار را پیش ببرند.

او تاکید کرد: «عجله نکنیم و هول نشویم که کاری انجام دهیم. اگر دولت موفقیتی به دست آورد آن را تقدیم شما می‌کند. غصه نخورید که این دولت مسائل را حل کرده و تمام می‌کند، نه شما حل کنید».

روحانی افزود: «مسائل با حوصله و خردورزی حل خواهد شد. بگذاریم کسانی که تجربه بیست و چند ساله دارند و در دیپلماسی موفق بوده و آمریکا را در این سه سال بارها و بارها شکست داده‌اند، کار را با تانی و دقت به پیش ببرند».

یادآور می شود حسن روحانی روز گذشته (چهارشنبه) مصوبه مجلس را “مضر” خوانده بود. برخی از تحلیلگران اجرای مصوبه مجلس را به معنای خروج ایران از برجام دانسته‌اند.

همزمان و هم سو با مجلس، شورای نگهبان نیز این مصوبه مجلس تایید کرد و محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، شامگاه همان روز آن را برای اجرا به روحانی ابلاغ کرد.

این قانون ۹ ماده دارد که طبق آن دولت مکلف می‌شود “بلافاصله”پس از تصویب نهایی، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را عملیاتی کند.

براساس ماده ۶ مصوبه مجلس، «دولت موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی اجرای داوطلبانه سند پروتکل الحاقی را متوقف کند» .

روحانی در ادامه ادعا کرد: بسیاری از رهبران دنیا به صراحت به من گفتند و از من سوال کردند چطور کشور را در این شرایط سخت اداره می‌کنید؟

و در تایید درد و رنج مردم ایران که در فلاکت و بدبختی و بیماری و سیل زندگی می کنند گفت:  «درست است مردم ما در رنج، زحمت و مشکلات هستند، اما در این سه سال تحریم، آب، برق و گاز قطع نشد و نیازمند خرید گازوئیل و بنزین از خارج نشدیم، بلکه صادر کردیم. در گندم خودکفا بودیم و می‌توانستیم روی پای خود بایستیم».

روحانی در حالی این ادعا را بیان می کند که نرخ دلار پس از خروج آمریکا از برجام چند برابر افزایش یافته و قیمت کالاهای اساسی نیز در دو ماه گذشته حدود ۴۰ درصد بالا رفته و برخی از این کالاها کمیاب شده است.