کنترل شیوع کرونا در اسرائیل دشوارتر شده است و مقررات احتیاطی دوباره برقرار می‌شود

با افزایش افسارگسیخته شیوع کورونا در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو گفت که اسرائیل وارد شرائط بحرانی و اضطراری شده و برای کند کردن این روند، ناچار است به یک رشته اقدامات سختگیرانه و گسترده دست زند.

دو هفته پیش دولت تصمیمی گرفت برای به راه انداختن دوباره اقتصاد کشور، برخی محدودیت های مربوط به تجمع افراد در یک محیط بسته را برچیند. ولی وزارت بهداشت امروز (یکشنبه) دوباره اعلام داشت که حداکثر افرادی که می توانند در یک مکان گرد آیند، نباید از پنجاه نفر فراتر رود.

شرکت هواپیمایی ملی اسرائیل “العال” امروز رسما اعلام کرد که کار خود را به طورکامل تعطیل می کند و همه پروازها متوقف می شود، زیرا با نبود مسافر، انجام پروازها امکان پذیر نیست و همزمان، خلبانان شرکت نیز در اعتراض به برخی تصمیمات روسای آن، اعلام اعتصاب کرده اند. با آن که در سال های اخیر العال به بخش خصوصی واگذار گردیده، ولی هنوز همچنان شرکت ملی هواپیمایی محسوب می شود.

تنها در یک روز گذشته پنج نفر دیگر نیز در اثر ابتلاء به کووید ۱۹ جان باختند و شمار قربانیان به ۳۳۰ تن رسید. شمار مبتلایان در یک شبانه روز از ششصد نفر بالا رفته و چنین امری از هنگام شیوع کورونا سابقه نداشته است.

ممکن است یکی از علل افزایش شمار مبتلایان، بالا رفتن میزان آزمایش های روزانه است، ولی مواردی شناسایی شده که موجب نگرانی می باشد.

روز گذشته احتمال می رفت که وزیر دفاع ، فرمانده ستاد کل ارتش و شمار دیگری از بلندپایگان امور امنیتی به کورونا مبتلا شده باشند، زیرا یک افسر ارتش که با این افراد تماس داشته، مبتلا تشخیص داده شده است. ولی آزمایش های دقیق پزشکی نشان داد که آن افراد مورد خطر نبوده اند و نیازی نیست خود را قرنطینه کنند.

با این همه، در صفوف ارتش نیز اقدامات احتیاطی افزوده شده و از جمله، همه تمرین های فصلی سربازان نیروهای ذخیر متوقف شده است. در اسرائیل هر فرد تا سن پنجاه سالگی، که توان جسمی داشته باشد، برای انجام خدمت ذخیره، احضار می شود. خدمت ذخیره می تواند بین یک هفته تا یک ماه باشد و هدف آن است که نیروهای ذخیره، همیشه آمادگی جنگی داشته باشند.