کنشگران ایران از مراجع تقلید  خواستند تا برای برگزاری انتخاباتی آزاد، در کشورهمانند آیت الله علی سیستانی از مردم حمایت  کنند 

ده‌ها تن از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی با انتشار بیانیه ای از مراجع تقلید در ایران درخواست کردند:  تا برای آزادی مردم از استبداد حکومت ایران ، رویکرد آیت‌الله سیستانی در عراق را در پیش بگیرند و از برپایی انتخاباتی آزادانه و رفع تبعیض از صاحبان عقاید و سلایق مختلف حمایت کنند.

در این بیانیه  با تقدیرو سپاس  از نقش آیت‌الله سید علی سیستانی در تحولات سیاسی عراق، از عملکرد او به عنوان الگویی یاد کردند که به گفته آنها مراجع تقلید در ایران نیز باید از آن پیروی کنند.

در این بیانیه آمده است:   آیت‌الله سیستانی نهاد مرجعیت را در خدمت “دادن حقوق ویژه سیاسی به دینداران یا اعمال انواع تبعیض‌ها علیه معتقدان به دیگر ادیان یا تحمیل احکام شریعت به مردم” قرار نداده است.

آنان نوشته اند:  “حسن تدبیر و سنجیدگی مواضع” این مرجع تقلید از محبوبیت مردمی و جایگاه اجتماعی مرجعیت در عراق حفاظت کرده است.

در ادامه این بیانیه نوشته شده که  «(آیت‌الله سیستانی) مرجعیت را نه متصدی اداره کشور که ناظر و ناقد حکومت و ارکان آن و مروج اخلاق و معنویت از یک‌سو و ترویج نوع‌دوستی، احترام به دیگری، صلح و زندگی مسالمت‌آمیز پیروان عقاید و افکار مختلف از سوی دیگر می‌داند.»

کنشگران سیاسی ایران در این بیانیه  سخنان آیت‌الله سیستانی در دیدار با جنین هنیس پلاسخارت، نمایندهٔ ویژه‌ٔ دبیرکل سازمان ملل در عراق را “مسئولانه” ارزیابی کرده و نوشته اند:  این روحانی سرشناس شیعه در این دیدار بر “شفافیت و سلامت انتخابات پارلمانی‌، ضرورت مبارزهٔ جدی با فساد، اجتناب از ‌تبعیض، مجازات عادلانهٔ مفسدان” تاکید کرده و خواستار ‌”مجازات عوامل ترورهای اخیر” شد.

علی‌رغم “عذرخواهی” پاسدار حسین شریعتمداری نماینده خامنه ای در  روزنامه کیهان تهران  به دلیل انتقاد از سخنان آیت‌الله سیستانی در دیدار با نماینده سازمان ملل در عراق، واکنش‌ها به این اظهارات ادامه یافت.

یکی از این واکنش ها سخنان آیت‌الله محمدجواد علوی بروجردی، است که گفته است:  «به باور آیت‌الله سیستانی نجات عراق از این وضعیت یک انتخاباتی صحیح که مردم نمایندگان خودشان را انتخاب کنند. ایشان از سازمان ملل همکاری خواسته، دخالت نخواسته است.»

این روحانی شیعه افزوده که «از آقای سیستانی بیاموزیم، همانطوری که حقوق شیعه را در عراق دارد حفظ می‌کند … به همان اندازه حافظ خون مسیحیان در عراق شد».

او با بیان اینکه “داد زدن و هوچی کردن کاری ندارد” خطاب به حسین‌ شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان گفت: «حرف حسابی بزنیم به خصوص در حوزه مطبوعات… منفعت‌طلبی سیاسی نداشته باشیم. شما اینکه تا حالا بسیاری زدید افراد را …حالا نوبت به آیت الله  سیستانی و مرجعیت رسیده؟ در مراجع هم بیاییم همینطور عمل کنیم؟»

حسین شریعتمداری، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در روزنامه کیهان سخنان آیت‌الله سیستانی در دیدار  با  نماینده سازمان ملل  را “دون‌شان و جایگاه” او خوانده و از او خواسته بود تا رویکرد خود را “تصحیح” کند.