کنشگران ضد اعتیاد: فروش آزادانه متادون در داروخانه ها، همانند فاجعه اعتیاد به مواد مخدر می شود

زنگ خطر یک مخدر قانونی د ر ایران : شماری از کنشگران و فعالان مقابله با اعتیاد در ایران از تصویب طرح توزیع داروهای مخدر و متادون از طریق داروخانه‌ها، به‌جای ارائه دارو و خدمات درمانی در قابل یک پکیج و یک مرکز، انتقاد کرده‌اند. و گفته اند : دوای این درد، داروی “متادون” نیست!

به گزارش خبرگزاری ایسنا  طرح توزیع داروهای مخدر از طریق داروخانه‌ها توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و پیشنهاد وزارت بهداشت صورت گرفته‌است که در این طرح توزیع متادون و داروهای مخدر به صورت بسته‌ای در یک داروخانه منتخب صورت می‌گیرد.

متادون نوعی مخدر صنعتی‌ست که به‌عنوان داروی مهارکننده اعتیاد به هروئین، تریاک و دیگر مواد مخدر به‌کار گرفته می‌شود.

در ادامه گزارش امده است که با اجرای این طرح عملا فروش متادون به صورت مستقیم به بیمار ممنوع می‌شود و به داروخانه انتقال می‌یابد.

ایسنا نوشته است این  طرح با انتقادهایی فراوانی  روبه‌رو شده‌است، از جمله این  انتقادها از سوی کانون سراسری درمانگران اعتیاد کشور مطرح شده‌است.

مجتبی غالبی، رئیس این کانون به خبرگزاری ایسنا گفته است :برای ترک اعتیاد دارو و خدمات درمانی باید با هم و در یک پکیج و یک مرکز به بیماران ارائه شود و در صورتی که دارو از خدمات درمانی تفکیک شود، نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی و ملی هستیم، بلکه آسیب‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد.

غالبی افزود:  ارائه درمان و دارو در یک مرکز، از حمایت وانین بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی و سازمان مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل و قوانین خود ایران نیز برخوردار است.