کنگره به بلینکن هشدار داد : از شفافیت اتمی ایران در جریان مذاکرات اطمینان حاصل کنید 

فاکس نیوز، گزارش داد : اعضای جمهوری‌خواه ارشد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا دو روز پیش  در نامه‌ای به وزیر خارجه، آنتونی بلینکن، از وی خواستند استراتژی مفصلی ترسیم کند تا بتوان اطمینان حاصل کرد که رژیم ایران در طول مذاکرات هسته‌ای میان دو کشور که با وساطت برخی دولت‌های اروپایی در وین پایتخت اتریش جریان است، امکان نظارت بر برنامه اتمی خود را از نهادهای بین‌المللی سلب نخواهد کرد.

حکومت ایران ایران طی قراری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سالجاری قبول کرد که اجازه بازرسی از سایت‌های هسته‌ای خود توسط این سازمان را برای مدت سه ماه تمدید کند. در واقع سه ماه مهلتی بود که ایران برای رفع تحریم‌های دوران ترامپ برای آمریکا تعیین کرده بود، پیش از آنکه بطور کل پای آژانس را از ایران قطع کند.

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره در نامه خود به وزیر خارجه نوشتند: «با انقضای این مهلت که به زودی فرا‌می‌رسد، ما نگرانیم که آژانس انرژی اتمی نظارت خود بر برنامه هسته‌ای ایران را از دست بدهد. ما فکر می‌کنیم عدم توانایی آژانس در نظارت بر تاسیسات اتمی ایران می‌تواند تأثیرات جدی بر امنیت ملی ایالات متحده و همچنین امنیت متحدان منطقه‌ای ما داشته باشد.»

این قانون گذاران آمریکایی، به رهبری عضو ارشد مایکل مک‌ کال، نماینده اهل تگزاس، «رفتار هسته‌ای تحریک آمیز» ایران و ادامه غنی‌سازی اورانیوم توسط رژیم را از جمله نگرانی‌های اصلی خود در صورت توقف نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ذکر کردند.

حکومت ایران همکاری با سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای خود و پیوستن مجدد به برجام را منوط به برداشته شدن تمام تحریم‌های دوران ترامپ کرده، یعنی کاری که دولت بایدن به صراحت اعلام کرده تمایلی به انجام آن ندارد.

قانونگذاران آمریکایی نگرانند که مهلت سه‌ماهه آژانس قبل از دستیابی به توافق هسته‌ای جدید منقضی شود.

آنان در  نامه خود خطاب به وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده اند : «ما از شما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنید که این مساله در اسرع وقت حل شده و به اهرمی برای چانه‌زنی در جریان مذاکرات و اعطای امتیاز به رژیم ایران تبدیل نشود.»