کوتاه مدتی پس از سخنرانی پرزیدنت بایدن در مجمع عمومی، ایران اعلام کرد که بزودی به مذاکرات برجامی باز می گردد

ساعتی پس از سخنرانی پرزیدنت بایدن در همایش مجمع عمومی سازمان ملل، که در آن از تلاش های اتمی ایران نیز سخن گفت و خواهان بازگشت رژیم به مذاکرات برجامی گردید، و ساعتی پیش از سخنرانی مجازی ابراهیم رئیسی برای این مجمع، در تهران اعلام شد که حکومت، در ظرف “چند هفته آینده” به مذاکرات در وین باز می گردد. حکومت هنوز تاریخ مشخصی را اعلام نکرده است.

این وعده در حالی بیان می شود که مبحثات شورای حکام آژانس بین المللی در وین ادامه دارد و همزمان، قرار است وزیر خارجه جدید ایران با سرپرست امور خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه بریتانیا و فرانسه نیز در حاشیه همایش مجمع عمومی دیدار داشته باشد.

پیشتر ارزیابی شده بود که دولت رئیسی گرایشی به بازگشت به میز مذاکرات ندارد. جوزف بورل سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: در دیداری که با امیرعبداللهیان دارد از او خواهد پرسید که چه هنگام رژیم ایران به گفتگوها باز می گردد. او یادآور شد که رژیم گفته بود تا پیش از پایان تابستان گفتگوها را از سر می گیرد. ولی تابستان نیز در حال پایان است و از ایران هنوز خبری نشده است.

پیشتر گفته شده بود که یکی از مشکلات بزرگ رژیم در این تصمیم گیری آن است که هنوز مشخص نگردیده که چه کسی سرپرستی مذاکرات اتمی در وین را به عهده بگیرد.

پرزیدنت بایدن در سخنرانی امروز (سه شنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل، درباره برنامه های اتمی رژیم ایران گفت که دولت او عزم جزم دارد به قرارداد برجام باز گردد.

پرزیدنت بایدن در سخنان خود از استفاده از جنگ افزار اتمی ابراز تنفر کرد و گفت که قصد دارد از تنش های بین المللی بکاهد و از راه های دیپلماتیک به حل بحران های جهانی بپردازد.

برخی گروه های سیاسی ایرانی ابراز ناخرسندی کردند از این که پرزیدنت بایدن اشاره ای به امور حقوق بشر در ایران نکرد. ولی آشنایان امور می گویند که این انتظار بیهوده بود. زیرا رئیس جمهوری آمریکا، در حالی که در انتظار بازگشت رژیم ایران به مذاکرات برجامی است، سخنی نمی گوید که باعث رنجش و یا خشم حکومت ایران گردد.

با این همه، هنگامی که پرزیدنت بایدن به نطق خود ادامه می داد، پنج کامیون بزرگ که صحنه های از تصاویر و جنایات پنج تن از اعضای کابینه رئیسی و خود او دیده می شد در خیابان های پررفت و آمد نیویورک در حال عبور بودند تا ماهیت تروریستی حکومت کنونی در ایران را به آگاهی همگان برسانند.

همچنین امروز تظاهراتی از جانب سازمان مجاهدین خلق ایران در برابر سفارت رژیم ایران در لندن برگزار شد. آنان خواهان بازداشت و محاکمه رئیسی و گروه جنایتکار او بودند.

چند تن از شخصیت های سیاسی حزب کارگر بریتانیا نیز در این تظاهرات حضور داشتند و با خبرنگاران گفتگو کردند.