کورنل فروتا رئیس موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فردا به تهران می رود

 

در پی اجرای گام سوم ونقض تعهدات برجام توسط حکومت ایران کورنل فروتا رئیس موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  به هدف گفت و گو با مقام‌های ایرانی ودر ارتباط با تعاملات جاری میان آژانس و ایران رهسپار تهران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز سفر کورنل فروتا به ایران و دیدار با  مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از نشست فصلی شورای حکام آژانس  که قرار است هفته آینده در وین برگزار شود  انجام خواهد شد.

دولت روحانی  با پیروی از تصمیمات علی خامنه ای و سپاه پاسداران  پیشتر اعلام کرده بود که  به هدف نقض تعهدات برجامی نصب سانتریفوژ را دوباره از سر خواهد گرفت.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت بود  که کارزار فشار حداکثری آمریکا به طور قاطع نشان داده است که هیچ مصونیت یا معافیتی در تحریم‌های ایران در کار نخواهد بود و هر گونه اقدام قابل تحریم، تحریم خواهد شد.

حسن روحانی پیشتر در باره  اجرای گام سوم گفته بود: «عدم پایبندی به تعهدات برجامی در زمینه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای گام بسیار بلندی است که جمهوری اسلامی ایران بر می‌دارد. چرا که بخش عمده‌ای از مذاکرات ایران با ۱+۵ مربوط به زمان بندی برای تحقیق و توسعه بود تا این زمان بندی تعیین شود که ایران از سال نخست تا سال دهم چگونه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای خود را انجام دهد».