کورونا با سرعت صعودی، در سراسر ایران گسترش می یابد و قربانیان بیشتر می‌شوند

وزارت بهداشت در تازه ترین آمار خود از کورونا خبرداد که شمار جان باختگان و مبتلایان  بیشتر شده و موج جدید این بیماری همچنان اوج می گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در شبانه روز گذشته ۷۴ تن از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ که ۴ تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۸۴۲۵ تن رسیده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی جدید، با ارائه این آمار افزود:  از روز گذشته تاکنون ۲۰۹۵ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۵۲ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ تن رسید.

لاری گفت: در شبانه روز  گذشته ۱۳۸ هزار و ۴۲۵ تن بهبود یافته‌اند و  ۲۶۳۹ تن نیز  از جمله افرادِ بدحال هستند.

وزارت بهداشت در حالی این آمار را ارائه می دهد که احسان مصطفوی،‌ عضو کمیته اپیدمیولوژی کورونا در این وزارت خانه اعلام کرد بر اساس یافته‌ها  احتمال می رود حدود ۱۵ میلیون نفر در ایران مبتلا شده‌ باشند.

وزارت بهداشت نیز پیشتر اعلام کرده بود که شمار مبتلایان در ١٣ استان کشور افزایش یافته است.

استان خوزستان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد و استان‌های هرمزگان، کردستان، کرمان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند و به جز شهرستان و جزیره ابوموسی، هیچ نقطه سبزی در کشور وجود ندارد.

علی ربیعی سخنگوی دولت،نیز گفته است:  برای مهار کورونا،  سیاست‌های سخت‌گیرانه نظارتی و کنترلی همراه با حمایت مالی برای تامین  معیشت و زندگی اقتصادی در دستور کار داریم.

وی وعده داد: «طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است تعداد آزمایشگاه‌ها از ۱۲۰۰ به ۲۰۰۰ مورد افزایش یابد.

گسترش امکانات زیرساختی مانند تخت‌های آی سی یو و سی تی اسکن‌ها در همۀ استان‌ها در حال پیگیری است. علاوه بر این، ۵۰ هزار متخصص و فوق تخصص و اعزام سه هزار متخصص در بخش‌های مختلف در مناطق محروم و تقویت شبکه بهداشت از استراتژی های ما است .

ربیعی در حالی این سخنان را بیان می کند، که وزارت بهداشت  پرستاران قراردادی که در اوج مرحله اول کورونا فعالیت کردند را اخراج کرده و هنوز دستمزد و حقوق آنان را پرداخت نکرده است .

به گزارش  اپیدمیولوژی ویروس کورونا که توسط وزارت  بهداشت منتشر شده، در روند کشوری این بیماری تغییرات صعودی مشاهده شده است.

در این گزارش آمده است :  در ٧ استان کشور، روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در ١٣ استان، روند صعودی یا شروع پیک گزارش شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز گفته است:  «افزایش شمار مبتلایان در بیمارستان ها، زنگ خطر وضعیت هشدار کرونا را در استان یزد به صدا درآورده است».

وی افزود: آمار مبتلایان که در طول سه ماه گذشته  ۷۳ مورد بود، تنها در روز گذشته به ۱۰۰ نفر رسید.

وی درباره آخرین وضعیت مبتلایان در استان کرمان نیز گفت: «وضعیت در جنوب کرمان قرمز است ،مجموع تعداد مبتلایان به از آغاز اپیدمی تاکنون به ۲۴۹۰ نفر رسیده و مجموع جانباختگان ناشی از ویروس کرونا تاکنون ۹۰ نفر بوده است».

همچنین سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: ٩٠ درصد بیمارانی که نتیجه آزمایش پی سی آر آنها در استان بوشهر مثبت شده، علامت ندارند».

وی افزود: روز گذشته یک مادر باردار و یک نوزاد ۳۵روزه جان باختند که در نتیجه عدم رعایت بهداشت لازم درباره کورونا بوده است.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران نیز هشدار داده است : مترو به مرکز انتقال کورونا تبدیل شده است.

فرماندار آبادان نیز از تشکیل ” پلیس کرونا” در این شهر خبر داد و گفت: «برای برخورد با آن دسته از بیماران مبتلا  که قرنطینه خانگی را رعایت نمی‌کنند، پلیس کرونا ایجاد شده و با هماهنگی دستگاه قضایی با این افراد برخورد جدی می‌شود».

استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرار دارد.