موج دوم کرونا در اسرائیل، شدیدتر از موج اول؛ بالا گرفتن انتقادات

موج دوم کورونا در اسرائیل به ابعاد بسیار نگران کننده ای رسیده که مسئولان را ناچار ساخته شمار زیادی از تسهیلاتی را که در هفته های اخیر برقرار شده بود باطل کنند و شمار زیادی از محدودیت ها بازگردانده شود.

تنها در شبانه روز گذشته بیش از یک هزار و سیصد نفر مبتلایان جدید شناسایی شدند. چنین رقمی از هنگام آغاز بیماری کورونا در اسرائیل سابقه نداشته است. همچین شمار جانباختگان نیز به سرعت بالا می رود و در شبانه روز گذشته چهار مورد اعلام گردیده که رقم فوت شدگان را به ۳۴۳ نفر رسانده است.

همچنین شمار بیمارانی که وضع آنها وخیم اعلام شده، رو به بالا می رود، که این نیز موجب افزایش نگرانی می باشد.

در هفته های اخیر دولت کوشید برای آن که فعالیت های اقتصادی و زندگی مردم تا حدودی به سطح عادی برگردد، اکنون ناچار است برخی محدودیت ها را از نو برقرار کند و همچنین اجرای برخی تسهیلاتی را که از پیش اعلام شده بود، به تعویق اندازد.

این اقدام با ابراز مخالفت های شدید از جانب قشرهای مختلف صاحبان مشاغل، به ویژه در امور فرهنگی و هنر روبرو شده است. همچنین شمار بیکاران بالا می رود و قشرهای بیشتری از دولت کمک رفاهی می طلبند.

شمار بیکاران به بیش از هشتصد هزار نفر رسیده که برای کشور کوچکی مانند اسرائیل، تحمل آن برای یک مدت طولانی بسیار دشوار است.

در اسرائیل ابراز انتقاد از عملکرد دولت در شیوه رسیدگی به ویروس کورونا بالا می گیرد. منتقدین، مقامات مسئول دولتی را متهم می سازند که همه اقدامات آن ها به اندازه کافی حساب شده نبوده و اشتباهاتی رخ داده است.

این بحث ها در گذشته نیز وجود داشته، ولی اکنون بر دامنه آن افزوده شده است.

در یک نظرسنجی آمده است که از میزان محبوبیت نتانیاهو نیز کاسته شده است. نخست وزیر از هنگام آغاز کورونا، مسئولیت آگاهی رسانی و تصمیم گیری در این زمینه را پذیرفته بود. ولی در روزهای اخیر ستاد ویژه کورونا با قدرت بیشتری برپا شده و با استفاده از تجربیات پیشین، می کوشد تصمیمات درست تری اتخاذ کند.

بسیاری از صاحبان کار مشاغل، مانند رستوران ها و مراکز تفریح و گردشگری می گویند که به علت بیکاری، ذخیره مالی آن ها  به پایان رسیده و به نان شب محتاج شده اند و دولت باید کمک مالی بیشتری در اختیار آنان قرار دهد. وزارت دارایی حاضر نیست به آسانی این درخواست ها را بپذیرد و آن را از امکانات مالی دولت فراتر می داند.

در همین حال، دولت ائتلافی نیز با مشکلاتی روبرو می باشد که علت آن اختلاف نظر بین نتانیاهو و رهبر حزب ابی و سفید می باشد. مسلما اینگونه اختلافات، رسیدگی دولت به مشکلات کشور را آسان تر نمی کند.