کورونا در اسرائیل بیداد می کند. آیا مقامات مسئول کنترل اوضاع را از دست داده اند؟

کورونا در اسرائیل هر روز گسترش بیشتر می یابد و این گمان تقویت شده که دولت و مقامات بهداشتی کشور کنترل اوضاع را از دست داده اند و واقعا نمی دانند چه باید کرد.

تنها در شبانه روز گذشته، سه هزار مبتلای جدید شناسایی شده است که در اسرائیل سابقه نداشته و می تواند معادل سی هزار مبتلای یک شبانه روز در ایران باشد.

البته تردیدی نیست که وقتی وزارت بهداشت ایران، هر روز شمار مبتلایان در حدود دو هزار نفر اعلام می کند و مرتبا از شمار قربانیان می کاهد، آمار جعلی ارائه می دهد. ولی در اسرائیل، دقت در آمارگیری و شفافیت کامل اوضاع، جزو اصول می باشد.

یکی از علل افزایش شما مبتلایان، گسترش آزمایش های روزانه می باشد. روز گذشته ۳۲ هزار آزمایش صورت گرفت که طبعا شمار مبتلایان را نیز بالا می برد.

شمار جان باختگان نیز هر روز بالاتر می رود و امروز (پنجشنبه) به مرز هزار نفر نزدیک شده است. ولی خوشبختانه، شمار بیماران سخت، که به دستگاه تنفسی نیاز دارند، کاهش می یابد و هم اکنون حدود سیصد نفر است.

مباحثه عمده در روزهای اخیر، بر سر بازگشایی مدارس جریان داست. دستورالعمل گفته شده که در نقاط قرمز، مدارس بازگشایی نخواهد شد و در اماکن دیگر، آموزش کودکان به طور نوبتی انجام خواهد گرفت.

دولت تصمیم دارد آموزش از راه دور را گسترش بخشد که این امر نیاز به خرید شمار بیشتری کامپیوتر و یا تبلت و خط اینترنتی دارد. همچنین، کودکان شکایت می کنند که به تماس با یکدیگر و بازی کردن با هم نیاز دارند و نمی توانند از طریق مجازی این نیاز را برطرف سازند.

یک گروه از کارشناسان امور پزشکی و درمانی بر این باورند که باید برای قطع زنجیره ابتلا، دوباره در برخی نقاط قرنطینه برقرار ساخت و گروه دیگر بر این گمان هستند که برقراری قرنطینه باید به صورت گزینه ای باشد. آن ها می گویند که مدرسه ای را باید فقط در محله ای تعطیل کرد که در وضعیت قرمز قرار دارد. آنها حتی می گویند که در یک مدرسه، می تواند کلاس هایی را تعطیل کرد و کلاس های دیگری که در رتبه پایین قرار دارند، تدریس همچنان ادامه یابد.

محور همه این بحث و جدل ها یک پزشک ایرانی زاده به نام رونی گمزو می باشد که در سنین کودکی همراه با خانواده اش به اسرائیل آمده و پیش از گزینش به ریاست ستاد مبارزه با کورونا، رئیس یکی از موفق ترین بیمارستان های اسرائیل بود. پروفسور گمزو از احترام بسیار، حتی در میان مخالفان راه های پیشنهادی او، برخوردار است.