کورونا در اسرائیل: تنها یک نفر فوت کرده، ولی شمار بیماران بستری شده افزایش می یابد و نیم میلیون کارگر بیکار شده اند

افسران ارتش آماده هستند قابلیت های عملیاتی خود را در اختیار وزارت بهداشت بگذرند، ولی وزیر دفاع خواهان به دست گرفتن کامل رهبری عملیات است

به دنبال افزایش مداوم شمار مبتلایان به ویروس کورونا در اسرائیل، وزیر امنیت داخلی گیلعاد اردان اعلام کرد که ممکن است قرنطینه کاملتری در سراسر کشور برقرار گردد. در حال حاضر بسیاری از فعالیت های روزانه ممنوع شده و فروشگاه ها تعطیل گردیده و کارخانه ها به تولید خود در مقیاس پایین تر ادامه می دهند. ولی روند ابتلا به کورونا همچنان با شتاب نگران کننده ای بالا می رود و به گفته کارشناسان هنوز به اوج نرسیده است و اگر چنین گردد، ممکن است کشور را به طور کامل فلج کند.

شمار مبتلایانی که بستری شده اند به ۱۲۳۸ نفر افزایش یافته که تنها در شبانه روز اخیر حدود دویست نفر بر آن افزوده شده است. گرچه شمار جانباختگان هنوز یک نفر باقی مانده، ولی بیش از ده نفر دیگر نیز در حالات وخیم و یا متوسط بستری هستند و تلاش پزشکان برای درمان آن ها ادامه دارد، ولی احتمال فوت بالاست. البته تا کنون ۳۷ نیز به طور کامل درمان شده اند. ولی حتی این رقم نیز نمی تواند خوش بینی زیادی ایجاد کند.

در حال حاضر بیش از ۷۴ هزار نفر در حال قرنطینه به سر می برند و همچنین بیش از نیم میلیون نفر از کارگران و کارمندان خانه نشین گردیده اند و اکنون در دولت این بحث و بررسی جریان دارد که چگونه می توان به این افراد کمک مالی رساند که بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

مشکل دیگر، کمک رسانی مالی به صاحبان مشاغل آزاد است که کار آن ها بکلی تعطیل شده و هیچ گونه درآمدی ندارند و آنها نیز شایسته دریافت کمک مالی می باشند.

ارزیابی کارشناسان اقتصادی بر آن است که دولت قادر نخواهد بود برای یک مدت طولانی به همه این افرادی که بیکار شده اند، کمک مالی اعطا کند. اسرائیل در حال حاضر ۱۳۰ میلیارد دلار ذخیره مالی دارد. ولی این به مفهوم آن نیست که بتوان برای ماه های متمادی از صندوق دولت کمک خرج به مردم اعطا کرد.

در مورد کاسبکاران و صاحبان مشاغل آزاد، توصیه شده که در مرحله کنونی همه مالیات ها و عوارض و حتی اجاره مکان متوقف شود تا وزارت دارایی بتواند در مورد امکانات مالی خود برای اعطای کمک مستقیم تصمیم بگیرد.

همچنین، در مرحله کنونی پیشنهاد شده که بانک ها وام بزرگی در اختیار کاسبکاران قرار دهند که دولت ضامن بازگرداندن آن باشد.

در اسرائیل، همانند بسیاری از کشورهای دیگر، بهترین راه کند کردن روند ابتلا به ویروس، خانه نشینی افراد و قطع تماس ها بین آنان و یا رعایت کردن فاصله دو متری، توصیه شده است. همچنین، از آن جا که معلوم شده افراد جوان و حتی کودکان نیز از این ویروس در امان نیستند، توصیه شده که نوه ها به دیدار مادربزرگ و پدربزرگ خود نروند و تنها از طریق شبکه های اجتماعی و یا تلفن تصویردار با هم در تماس باشند. در مدارس اسرائیل به دانش آموزان توصیه شده که با پدر بزرگ و مادربزرگ خود تماس تلفنی بگیرند و از آن ها احوالپرسی کنند، ولی به دیدن آن ها نروند.

همزمان، بحث و جدلی بر سر قدرت، بین وزارت دفاع اسرائیل و وزارت بهداشت آغاز گردیده که کدامیک باید هدایت رویارویی با کورونا را تحت فرمان خود داشته باشد. وزیر دفاع نفتالی بنت که خود را دارای لیاقت های بسیار می داند، بر این گمان است که او بهتر از مقامات وزارت بهداشت می تواند مسئولیت به به عهده بگیرد و ارتش را وارد صحنه کند. ولی آشنایان امور می گویند که وزارت بهداشت دارای همه لیاقت های لازم برای ادامه مسئولیت است. آن ها یادآوری می کنند که کمیسیون مشترکی بین وزارت بهداشت و وزارت دفاع از دیرباز وجود داشته که همکاری های طرفین را هماهنگ می سازد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز به نفتالی بنت دستور داد از خواسته خود دست بردارد و ادامه رسیدگی، در اختیار وزارت بهداشت بماند.

65 تن از جوانان مذهبی که از نیویورک بازگشته اند، مبتلا به ویروس کورونا تشخیص داده شده اند