کورونا در اسرائیل در اوج است، ولی تنش سیاسی نیز همچنان قوی تر می شود. چهارمین دور انتخابات زودهنگام؟

در اسرائیل، در همان حال که موج دوم کورونا در اوج قرار دارد و کارشناسان و مقامات مسئول به مباحثه و مناظره مشغول هستند که بهترین شیوه رویارویی با این ویروس چیست، بحران سیاسی نیز نه تنها پایان نگرفته، بلکه بر وخامت آن افزوده شده و دوباره از احتمال برگزاری دور چهارم انتخابات زودهنگام سخن گفته می شود.

از چند ماه پیش ارزیابی می شد که بنیامین نتانیاهو مایل نیست حدود یک سال دیگر، آن گونه که در توافق نامه دولت ائتلافی تعهد شده، ریاست دولت را به بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید بسپارد و از این رو در پی باطل کردن دولت کنونی و انجام انتخابات دوباره است، با این امید که بتواند دولت آینده را بدون حضور آبی و سفید برپا سازد و تمام دوران نخست وزیری را متعلق به خود کند.

نتایج آخرین نظرسنجی نیز این احتمال را تقویت می کند. در این نظرسنجی که نتایج آن دیروز (سه شنبه) انتشار یافت، آمده است که اگر انتخابات زودهنگام امروز برگزار شود، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، قدرت خود را حفظ خواهد کرد، ولی حزب آبی و سفید از صحنه سیاسی ناپدید خواهد شد، زیرا شمار رای دهندگان آن ممکن است به حداقل برسد.

اگر آبی و سفید وارد پارلمان نشود، ممکن است برخی رای دهندگان، دوباره به سوی احزاب راست گرا روی آورند و وضعی به وجود آید که نتانیاهو بتواند بدون نیاز به احزاب میانه و چپ، ریاست دولت را به طور کامل به دست گیرد.

ولی احزاب اولترا ارتدوکس تهدید کرده اند که اگر نتانیاهو موجب برگزاری دور دیگری از انتخابات غیرضروری شود، در آینده از او جانبداری نخواهند کرد. این احزاب، در دولت کنونی از امتیازات مالی خوبی برای مذهبیون برخوردار هستند و نمی خواهند این دولت فروپاشد.

جدل کنونی بین نتانیاهو و گانتس بر سر لایحه بودجه است که نتانیاهو خواهان تصویب بودجه یک ساله است که چندین ماه نیز از آن گذشته است و گانتس تاکید می کند که به موجب تعهد نتانیاهو در توافق ائتلافی، بودجه باید دو ساله باشد تا بهتر بتوان برنامه ریزی کرد. طرفداران نتانیاهو استدلال می کنند که در شرایط کورونا پیش بینی نیازهای سال آینده بسیار دشوار است.

از سوی دیگر، شعارهای طرفداران نتانیاهو در روز گذشته (سه شنبه) که فریاد “مرگ بر چپ گرایان” سر داده بودند، در محافل سیاسی اسرائیل با نکوهش قاطع روبرو شد. نتانیاهو در واکنش، یک پیام توییتری انتشار داد و در آن واژه “نکوهش هرگونه خشونت” را نام برد و ادعا کرد که چپ گرایان، او و خانواده اش را به مرگ تهدید کرده اند – اتهامی که آگاهان امور در اسرائیل می گویند که هیچ گونه پایه و اساسی ندارد و نوعی سوء استفاده سیاسی می باشد.